12 жовтня 2023 року відбулось чергове засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, яке провела генеральний директор НБУВ Л.А. Дубровіна.
Про підсумки проведення Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек», що відбулась 3–5 жовтня 2023 року в НБУВ, доповіла директорка Інституту бібліотекознавства, кандидатка історичних наук О. М. Василенко. Вона зазначила, що на міжнародній науковій конференції було проведено пленарне засідання, 10 секційних засідань, 3 круглих столи та 1 семінар, усього 15 заходів, які проходили у приміщеннях двох корпусів НБУВ.
На пленарному засіданні з вітальним словом та науковими доповідями виступили представники Берлінської державної бібліотеки (Німеччина), Британської бібліотеки, Національної бібліотеки Швеції, Інституту імені Юнуса Емре в Києві (Туреччина), Львівської національної наукової бібліотеки імені В. Стефаника, Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В.О. Сухомлинського, Національної наукової історичної бібліотеки України, Національної наукової медичної бібліотеки України, а також Державної науково-технічної бібліотеки України, з якою під час заходу відбулось підписання меморандуму про співпрацю.
Позапрограмною подією стало звернення з вітальним словом до учасників конференції Голови Національної ради жінок України Л.А. Порохняк-Гановської та нагородження генерального директора НБУВ Л.А. Дубровіної медаллю «За відданість та любов до України».
Доповідачка поінформувала також про роботу й на інших заходах конференції, охарактеризувала діяльність секцій, круглих столів та семінарів. Зокрема, детальніше зупинилась на роботі круглого столу «Ґарет Джонс: постать журналіста у дослідженні історії Голодомору в Україні», який проводила НБУВ спільно з Навчально-науковим інститутом журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. В ході його проведення відбулось кілька важливих заходів, присвячених пам’яті британського журналіста Ґарета Джонса. Зокрема, відкриття меморіальної дошки Ґарету Джонсу й нагородження лауреатів 2023 року відзнакою «Медаль Ґарета Джонса «Правда і честь», урочисте передавання електронного архіву Ґарета Джонса до Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, презентації двох книжкових видань, наукова дискусія.
Усього на заходах Міжнародної наукової конференції було зареєстровано 851 учасників, виголошено 290 наукових доповідей, 5 вітальних звернень до учасників конференції. Всі заявлені заходи відбулися відповідно до Програми конференції, переважна їх частина проходила одночасно у форматах офлайн та онлайн, що сприяло залученню широкої аудиторії бібліотечних науковців та фахівців з національних і державних бібліотек України та Європи, бібліотечних, інформаційних та архівних установ, викладачів, аспірантів і студентів освітніх закладів України різних систем та відомств.
О. М. Василенко охарактеризувала атмосферу заходів як творчу й конструктивну, на них активно обговорювалися результати наукових розвідок та висловлені пропозиції щодо рекомендацій конференції, значна частина доповідей супроводжувалася презентаціями, насиченими цікавим ілюстративним матеріалом з відповідним технічним супроводом. Підсумовуючи доповідь, вона підкреслила, що завдяки злагодженій та сумлінній роботі організаційного комітету конференції, визначених робочих груп та усіх без винятку структурних підрозділів НБУВ, незважаючи на воєнний стан та складну фінансову ситуацію, Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» відбулася на гідному науковому та фаховому рівні, із залученням широкого зарубіжного представництва, з результативними науковими дискусіями, спільно узгодженими рекомендаціями.
Вчена рада затвердила підсумки Міжнародної наукової конференції.
Питання про впровадження політики відкритої науки в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського розкрила у своїй доповіді та супровідній відеопрезентації директор Інституту інформаційних технологій НБУВ, доктор наук із соціальних комунікацій Катерина Вілентіївна Лобузіна.
Вона привернула увагу до того, що в нинішніх умовах, з огляду на виклики часу, розвивається й активно виходить на передній план загалом у світі такий напрям економіки, як економіка знань, тобто процес виробництва безпосередньо знань, так званий «п’ятий сектор економіки». Він не лише виробляє інтелектуальний продукт, а й забезпечує належну підготовку та функціональне збереження інтелектуального потенціалу суспільства. Основу цього напряму складають наука, освіта та інформаційні послуги – фактично те, що якраз бібліотеки безпосередньо продукують і пропонують суспільству. І тут дуже важливим є фактор відкритості й доступності цих знань, тобто особливої ваги в суспільстві, де ефективно працює економіка знань, набуває напрям відкритої науки.
Чому було розпочато в Україні й тепер, навіть під час війни, актуалізовано необхідність цим займатися? Тому, пояснила доповідачка, що Європейською Комісією та Європейською дослідницькою радою у 2018 році було ініційовано План S переходу з 2021 року до відкритого доступу до наукових публікацій, що публічно фінансуються Європейською дослідницькою радою. Для реалізації цих ініціатив було створено загальноєвропейський науковий репозитарій OpenAIRE. Саме до цього репозитарію необхідно представляти роботи, які були виконані за державними замовленнями.
2018 року до 100-річчя Національної академії наук України й такого ж 100-літнього ювілею Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського ми створили й запустили репозитарій нашої бібліотеки, зазначила К.В. Лобузіна, і там нині представлені публікації всіх наших співробітників, пов’язані з їхніми персональними сторінками. Це близько 400 монографічних книжкових видань і понад 4 тисячі статей і посилань на статті, які пов’язані з персональними сторінками наших науковців.
29 вересня 2021 року на засіданні Президії НАН України було схвалено проєкт створення Репозитарію Національної академії наук України при Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. Директор Інституту інформаційних технологій НБУВ конкретизувала особливості його структури і складових, зазначила, що він має англомовний інтерфейс.
Вона також поінформувала, що у зв’язку з активними процесами євроінтеграції України, входження її до складу ЄС Кабінет Міністрів України 8 жовтня 2022 року затвердив «Національний план щодо відкритої науки», спрямований на більш відкритий підхід до організації наукових процесів і поширення знань. Відповідно у жовтні 2022 року НАН України створила робочу групу з питань відкритої науки, до складу якої входять представники Інституту кібернетики, Інституту програмних систем, Інституту теоретичної фізики імені М. М. Боголюбова, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та видавничого дому “Академперіодика”. У межах ініційованого Науково-технічного проєкту створення інфраструктури відкритої науки в НАН України (OPENS) Бібліотека має певні обов’язки, передбачено також низку вимог до учасників. На них і на їх дотриманні на цей час детальніше зупинилась доповідачка.
Учасники засідання взяли до відома інформацію К.В. Лобузіної.
Вчена рада рекомендувала до друку низку рукописів видань. Це, зокрема, такі праці:
Горовий В.М. Інформаційні фактори розвитку постіндустріального суспільства. Монографія / НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. – К., 2023.
Петрушко Л. «Блажени плачющеи…»: сльози і печаль у Києво-Печерському патерику. Київ : Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, 2023.
Рукописна та книжкова спадщина України : археограф. дослідж. унікальних арх. та бібл. фондів.- Київ. - 2023. - Вип. 31
Biography. Біографіка. Біографістика : зб. пр. Ін-ту біогр. дослідж. : електрон. наук. вид. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; ред. кол.: В. І. Попик (голов. ред.) та ін. – Київ, 2023. – Вип. 2.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах