Ідеї й наукові відкриття, актуальні протягом століть

Поділитися: 
Дата події: 
11-10-2023

 

Заходи з пошанування пам’яті  та 160-річчя від дня народження

академіка В. І. Вернадського

 

160-річчя від дня народження академіка Володимира Івановича Вернадського – настільки знаковий і важливий ювілей, що відзначають його упродовж усього нинішнього року. 11 жовтня співробітники Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського – директор Інституту архівознавства, кандидат історичних  наук Лідія Яременко й завідувач відділу археографії, доктор історичних наук Андрій Шаповал взяли участь у спеціальному засіданні Президії Національної академії аграрних наук України, присвяченому  виконанню заходів з відзначення 160-річчя від дня народження В. І. Вернадського (1863–1945).

Засідання проходило під головуванням президента Національної академії аграрних наук, академіка НААН Ярослава Гадзала. З основною науковою доповіддю «Внесок академіка В. І. Вернадського (1863–1945) у становлення і розвиток сільськогосподарської дослідної справи» на засіданні виступив директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН, академік НААН Віктор Вергунов. Доповідач зосередився на відзначенні внеску видатного вченого Володимира Вернадського у появу української академічної науки, розкритті його основоположного й генеруючого впливу на формування й розвиток аграрної академічної науки як складової культури та сучасного природознавства в Україні.

Співдоповідачем був народний депутат України, член-кореспондент НААН, доктор економічних наук Іван Кириленко. Долучився до обговорення також  віцепрезидент Національної академії наук України, голова Комісії НАН України з наукової спадщини академіка В. І. Вернадського, академік НАН України В’ячеслав Кошечко.

Цікаву доповідь-презентацію про нове видання Інституту архівознавства НБУВ з вернадськознавства «В. І. Вернадський і Україна: діяльність, оточення, зв’язки, пам’ять : довідник» зробила директор Інституту архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Л. Яременко. Вона зазначила, що дослідження було спрямоване на подальше вивчення, поширення й актуалізацію спадщини видатного вченого-природознавця, мислителя-енциклопедиста, організатора науки й системи вищої школи, одного із засновників Національної бібліотеки Української Держави, фундатора і першого президента Української академії наук. У Довіднику подано відомості щодо українських локацій, пов’язаних із життям, дослідженнями, науково-орґанізаційною й науково-педагогічною діяльністю академіка Вернадського, підготовкою його наукових праць, з подіями, в яких він брав участь чи стосовно яких висловлював своє ставлення, з родинними зв’язками тощо. Видання слугуватиме помічником дослідникам у пошуку й одержанні з величезного текстово-джерельного комплексу, напрацьованого у сучасному вернадськознавстві, конкретної цільової інформації щодо українського життя та діяльності геніального вченого із зазначенням джерел цієї інформації.

До участі в засіданні та обговоренні теми долучалися й інші дослідники в режимі офлайн-онлайн.

На завершення заходу низці учасників були вручені пам’ятні відзнаки й нагороди. За активну участь у підготовці наукових публікацій, пошуку унікальних архівних документів, що допомагають реконструювати творчу спадщину одного з фундаторів вітчизняної сільськогосподарської дослідної справи В. І. Вернадського, Почесною грамотою Національної академії аграрних наук нагороджено генерального директора Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, члена-кореспондента НАН України Любов Дубровіну, Подякою Національної академії аграрних наук відзначено  Андрія Шаповала, Лідії Яременко вручено пам’ятну ювілейну медаль «100 років Національної академії аграрних наук України».