Знаємо й чуємо силу слова

Поділитися: 
Дата події: 
27-10-2023

Вітаємо з Днем української писемності та мови

Нинішнього року цей день припадає на 27 жовтня. Внаслідок рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар змінилась і дата Дня української писемності та мови. Адже це свято традиційно відзначається в день вшанування церквою пам’яті Преподобного Нестора Літописця – письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Саме він започаткував писемну українську мову.

Рідна мова – один з головних чинників сили духу народу, який з далекої давнини незримо пов’язує усі покоління українців. Навіть у часи, коли українську мову намагалися знецінити, витіснити, заборонити, народ завжди зберігав та відстоював право розмовляти й писати своєю мовою. До її збереження та популяризації доклалися багато поколінь українських майстрів слова, митців, політичних діячів. І справді належного статусу набула вона вже  у незалежній державі Україна.  З 1997-го року щорічно в країні святкують День української писемності та мови. І з року в рік наша мова збирає все більше справжніх прихильників.

За підрахунками, до недавнього часу українська мова нараховувала приблизно 276 тисяч слів. Але стрімкий розвиток в останні роки суттєво збільшив цю кількість на декілька сотень.

Наша мова входить у тридцятку найпоширеніших у світі мов, кількість людей, які розмовляють українською, – близько 45 мільйонів.

Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).

Трагічні події сьогодення й російської навали виявили ще одну особливість нашої мови – її  шалено бояться вороги. Від лідерів сусідньої країни до рядових загарбників. Вони розстрілювали пам’ятники Тарасові Шевченку, бомбили будинок і музей Григорія Сковороди, інших відомих українців, вони жахаються від почутої української пісні, українського гімну й слів «Слава Україні!». Ницість духу боїться навіть слова сильного народу. Недаремно сказано поетом про мову – «Вона нуртує джерелом криничним, із попелища Феніксом встає. Для нації вона гарант на вічність. Тому її так люто ворог б’є».

І все ж незмінною, попри війну, залишається багатолітня традиція проводити в День української писемності та мови радіодиктант національної єдності. Тож доєднуйтесь, друзі, до трансляції цього диктанту сьогодні на каналах Суспільного мовлення, і відчуймо силу та згуртованість рідним українським словом.

З Днем української мови та писемності, громадяни України!  Плекаймо рідну мову – і як парость виноградної лози, і як незбориму силу, котрої бояться наші вороги.