Новий проєкт для створення цифрових колекцій унікальної спадщини

Поділитися: 
Дата події: 
11-07-2024

11 липня 2024 року відбулось чергове засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, яке провела заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Тетяна Миколаївна Коваль.

Розглянуто питання «Про затвердження та рекомендацію до конкурсу за бюджетною програмою «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230) нового проєкту науково-дослідної роботи «Цифрові колекції рукописної та книжкової спадщини України: засади створення, збереження та організації доступу». Доповідь з цієї теми зробив заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Юрій Славович Ковтанюк.

Цей проєкт, зазначив він, сприятиме нашій гостро актуальній потребі створення цифрової колекції рукописної та книжкової спадщини України, на чому бібліотека нині зосереджується в першу чергу. Ми зіткнулися з тим, що маємо окремі напрацьовані кроки відповідної діяльності з виходом на хороші інформаційні ресурси на веб-порталі, але немає інтеграції цієї роботи. Тому було б добре об’єднати спільні проєкти з цієї тематики в одному місці, а також для низки структурних технологій зробити спільний інтерфейс, з яким вони могли б активно працювати самі. Це одне з ключових завдань щодо модернізації системи взагалі.

Крім того, пропонований проєкт відкриває шлях до більш теоретичного напряму, але який далі матиме велике практичне значення. У світі назагал маємо нині багато різних форматів досліджень, насамперед у Європі, але цікаві є й у Бібліотеці Конгресу США. Якщо зараз узяти певний уже наявний в інших іноземних колег  формат описування рукописних та книжкових пам’яток та інших одиниць зберігання, застосувати його з урахуванням нашої специфіки в цьому проєкті як пілотному, то це може дати нам можливість  поширити досвід на дослідження всіх інших одиниць зберігання. Більше того – якщо вдасться це вирішити за допомогою сучасних програмних засобів, ми зможемо заявити, що створено загальноукраїнський хаб, і запросити до нас для початку  всіх, хто зберігає рукописну і книжкову спадщину. А далі тематику досліджень можна розширювати.

Потребу такого інтеграційного ресурсу, відзначив доповідач, нам давно диктує життя. Тож пропонується визначити як робочу його назву «Проєкт формату описування рукописної та книжкової спадщини». Оскільки саме у нашої бібліотеки є дуже великий відповідний доробок,  напрацьований десятиліттями, фактично найбільший фонд, а такого українського формату для бібліотечної справи назагал ще немає, то пілотний проєкт дасть змогу апробувати цей формат і далі виходити на рівень поширення досвіду для інших українських національних бібліотек.

Члени Вченої ради затвердили пропонований проєкт та рекомендували його до участі в конкурсі за бюджетною програмою «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень».

Ю. С. Ковтанюк також представив на розгляд і затвердження колег проєкт Положення про офіційну електронну пошту Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

У процесі обговорення було висловлено низку суттєвих пропозицій, зауважень, доповнень, тож документ схвалено в першому читанні, він буде доопрацьований з урахуванням поданих пропозицій.

На засіданні обговорено дисертаційне дослідження докторантки Ольги Василівни Максимчук «Інтертекстуальність і компаративний аналіз книжкової спадщини українських інтелектуалів другої половини ХУІІ – перших десятиліть ХУІІІ століть».

 

Заступник генерального директора НБУВ Тетяна Миколаївна Коваль з приємністю вручила подяку Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського старшій науковій співробітниці відділу оперативної інформації Служби інформаційно-аналітичного забезпечення НБУВ, кандидатці наук із соціальних комунікацій Оксані Петрівні Желай.

 

 Вчена рада обговорила й рекомендувала до друку такі рукописи видань:

 

Українські обрії Василя Щавинського: мистецтвознавця, колекціонера, бібліофіла : монографія / Андрій Шаповал ; відп. ред. Л. А. Дубровіна ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. Київ, 2024.

Афанасьєва З. Б. Бібліотека Київського комерційного інституту (1906–1920) : монографія / Зоя Афанасьєва ; відп. ред. О. В. Заєць ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2024.

Українська біографістика = Biographistica Ukrainica : зб. наук. пр. Ін-ту біогр. дослідж. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; редкол.: М. Г. Палієнко (голов. ред.) [та ін.]. – Київ, 2024. – Вип. 25.

Фотоматеріали: