9 жовтня 2024 року в рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція в міжнародний бібліотечний простір» відбулося засідання секції 6 «Архівна наукова спадщина України: шляхи інтеграції в європейський інтелектуальний простір» (наукові керівники секції – директорка Інституту архівознавства НБУВ, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Л. М. Яременко, завідувач відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ, доктор історичних наук, старший науковий співробітник А. І. Шаповал; вчений секретар і модератор секції – старша наукова співробітниця відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ, кандидатка історичних наук А. А. Майстренко). Засідання відбулося в онлайн і офлайн форматах.
До обговорення на секції науковцями та дослідниками Інституту архівознавства НБУВ, Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, Державної установи «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г. М. Доброва Національної академії наук України», Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка Національної академії наук України, Центрального державного науково-технічного архіву України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій представлено наукові доповіді з актуальних теоретичних і прикладних питань архівознавства, археографії, джерелознавства, історії науки та книгознавства.
З привітальним словом до учасників секційного засідання звернулася директорка Інституту архівознавства НБУВ, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця, заслужена працівниця культури України Л. М. Яременко, яка у своєму виступі наголосила на актуальності інтеграції архівної наукової спадщини України й діяльності національних архівних установ до європейського інтелектуального простору. Розкриваючи головні завдання науково-дослідної роботи Інституту архівознавства НБУВ у найближчі роки, Л. М. Яременко зазначила, що вони акцентуються на вивченні та визначені шляхів процесу євроінтеграції академічної наукової спадщини України, дослідженні й представленні у вітчизняному та світовому інформаційному просторі документів Архівного фонду НАН України як невід’ємної складової європейської архівної наукової та історико-культурної спадщини.
З доповіддю «Євроінтеграційний потенціал української архівної наукової спадщини» виступив радник Президії Національної академії наук України, почесний генеральний директор Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, академік Національної академії наук України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України О. С. Онищенко, який проаналізував українську архівну наукову спадщину як велику та постійно діючу документну базу для формування національної ідентичності українців, формування образу України і українців у зарубіжному середовищі, інтеграції українства в європейський і світовий європейський простір.
У виступі старшої наукової співробітниці відділу архівознавства і документознавства Інституту архівознавства НБУВ, кандидатки історичних наук, старшої наукової співробітниці Л. Ф. Приходько розглянуто сутність, цілі, пріоритети Європейського дослідницького простору, стратегічні ініціативи керівництва Євросоюзу щодо його розвитку. Приділено увагу європейським стандартам і практикам наукової діяльності, актуальним для українського архівознавства.
Заступниця директора Центрального державного науково-технічного архіву України А. О. Алєксєєнко розповіла про шляхи створення та напрямки використання цифрового фонду користування звітами про роботи науково-дослідних інститутів з фондів Центрального державного науково-технічного архіву України.
Виступ директорки Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, кандидатки історичних наук Т. О. Ємельянової був присвячений аналізу основних агрегаторів, що підтримуються стандартами та інструментами Europeana і сприяють інституціям спадщини в удоступленні аудіовізуальних колекцій для широкого загалу. У доповіді обґрунтовано актуальність участі вітчизняних інституцій у проєктах для просування архівної аудіовізуальної спадщини в європейський інтелектуальний і культурний простір.
Старша наукова співробітниця відділу архівознавства УНДІАСД, кандидатка філософських наук Є. М. Чорноморець повідомила про нормативне забезпечення зберігання цифрових аудіовізуальних документів у Литві. Аспірантка Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського В. С. Остапчук дослідила європейський досвід приймання та зберігання документів особового походження в електронному вигляді.
У низці досліджень на основі нововиявлених архівних джерел розкрито співпрацю видатних українських вчених з європейськими академічними установами та науковцями: старша наукова співробітниця відділу історії академічної науки НБУВ, кандидатка філософських наук О. І. Вербіцька за епістолярними джерелами висвітлила наукову співпрацю Є. П. Кирилюка з іноземними вченими в галузі шевченкознавства; завідувачка відділу історії та соціології науки і техніки Державної установи «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г. М. Доброва Національної академії наук України», докторка історичних наук, старша наукова співробітниця А. С. Литвинко ознайомила з новими джерелами щодо творчого портрету академіка М. М. Боголюбова; старша наукова співробітниця відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ, кандидатка історичних наук О. І. Ємчук розкрила внесок О. М. Боголюбова в українсько-іспанські наукові зв’язки; наукова співробітниця відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ І. Г. Кіржаєва проаналізувала архівні документи про співпрацю українського історика М. Ф. Котляра зі шведськими вченими; старша наукова співробітниця відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ, кандидатка історичних наук А. А. Майстренко дослідила міжнародні зв’язки академіка М. І. Долішнього; завідувач відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ, доктор історичних наук, старший науковий співробітник А. І. Шаповал доповів про участь М. М. Щербака в Європейській герпетологічній конференції в Празі; наукова співробітниця відділу археографії Інституту архівознавства НБУВ М. С. Коломієць представила документи про участь академіка П. Г. Костюка у XXVIII Міжнародному конгресі фізіологічних наук; наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, учена секретарка Музею книги і друкарства України, кандидатка філологічних наук Г. В. Карпінчук розповіла про Івана Франка як читача Оссолінеуму.
В обговоренні запропонованих доповідей також взяли участь інші учасники заходу – директор Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, кандидат історичних наук В. В. Скальський; старший науковий співробітник Державної установи «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г. М. Доброва Національної академії наук України», кандидат історичних наук О. Г. Луговський; заступник генерального директора НБУВ, кандидат історичних наук, старший дослідник Ю. С. Ковтанюк.
Загалом до обговорення на секції було заявлено 23 доповіді, виголошено 14 доповідей, багато з яких супроводжувалося інформативними ілюстративними презентаціями.
Наукові доповіді учасників секційного засідання було професійно обговорено колегами, визначено низку рекомендаційних методичних і практичних порад для інтенсифікації процесу інтеграції архівної наукової спадщини України до європейського інтелектуального простору.
Старша наукова співробітниця відділу археографії
Інституту архівознавства НБУВ,
кандидатка історичних наук А. А. Майстренко
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах