Австрійський ерцгерцог у вишиванці

Поділитися: 
Дата події: 
20-02-2025

У відділі зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ (вул. Володимирська, 62, кім. 302) репрезентовано книжкову виставку «Історична постать Вільгельма фон Габсбурга (Василя Вишиваного) у контексті українсько-австрійських відносин (за матеріалами відділу зарубіжної україніки та відділу формування та використання газетних фондів НБУВ)».

Відкриття цієї виставки було приурочене до проведення міжнародної панельної дискусії «Історична постать Вільгельма фон Габсбурга (Василя Вишиваного) у контексті українсько-австрійських відносин (до 130-річчя від дня народження)», яка відбулася днями в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського. В експозиції представлено низку видань, що проливають світло на життя та діяльність Вільгельма фон Габсбурга з українським псевдо Василь Вишиваний. Це знакова постать в українській історії – австрійський архикнязь, котрий народився і виріс у багатонаціональній Австро-Угорській імперії й водночас вирішив пов`язати свою долю з Україною, перше захоплення якою відбулося після втечі з дому в Карпати у сімнадцятилітньому віці й проживання у заможній гуцульській сім`ї Доника-Шекерика. Надалі його бажання пізнати Україну й українців лише посилювалось.

У роки Першої світової війни Василь Вишиваний був призначений лейтенантом у 13-й полк уланів. Його сотня складалася з українців із Золочівщини. Свого часу його навіть хотіли висунути як кандидатуру-альтернативу гетьману Павлу Скоропадському. У 1918 році був командиром армійської групи австро-угорських військ, до складу якої входив Легіон Українських січових стрільців,  з 1919 року служив у армії Української Народної Республіки у званні полковника і зі зброєю в руках став на захист української держави у війні з більшовиками. Після поразки українських національно-визвольних змагань він відходить від справ, пов’язаних з українським питанням, але думками залишається з нашим народом.

 У 1947 році у Відні Вільгельм фон Габсбург – Василь Вишиваний був вистежений і арештований радянськими спецслужбами. Помер у Києві в лікарні Лук`янівської в’язниці. Не відомо, де похований.

Найповніше його життєвий шлях дослідив його добрий знайомий майор УСС Никифор Гірняк («Полк. Василь Вишиваний» (Вінніпег, 1956), котрий, окрім спогадів, публікує результати своїх досліджень про останні роки життя Вільгельма фон Габсбурга на основі статей з тогочасної преси та відомостей, наданих сучасниками.

Бойові заслуги Василя Вишиваного згадуються у таких виданнях, як І. Я. Хома «Січові стрільці. Створення, військово-політична діяльність та збройна боротьба Січових Стрільців у 1917–1919 рр.» (Київ, 2011), С. Д. Попик «Українці в Австрії 1914–1918. Австрійська політика в українському питанні періоду Великої війни» (Київ; Чернівці, 1999) тощо.

У збірнику «За державність» (Торонто, 19164–1966, Т. 10, Т. 11), що мав на меті висвітлювати події Української революції 1917–1921 років, є згадки про Вишиваного.

Доповненням до вищеперелічених видань послугують статті у «Вістях комбатанта» та «Віснику: квартальнику літератури, науки, мистецтва і суспільно-політичного життя».

На виставці також експонуються видання, які висвітлюють діяльність української діаспори в Австрії у ХХ столітті, долі інтернованих військових в австрійських таборах після Другої світової війни, діяльність громадських організацій, для прикладу, Союзу визволення України тощо.

Низка книг характеризують українсько-австрійські взаємини.

Експозиція має ознайомчий характер і представляє далеко не всі видання з фонду зарубіжної україніки, що стосуються українсько-австрійських контактів. За запитом можна знайомитися й з іншими.

Виставка експонуватиметься до 15 березня 2025 року.

 

Запрошуємо всіх охочих відвідати нашу експозицію!

 

Олеся Дзира,

завідувачка відділу зарубіжної україніки

Інституту книгознавства НБУВ

Фотоматеріали: