Степченко Ольга Петрівна
Архівна спадщина П. Я. Стебницького у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Каталог / О. П. Степченко ; Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. – К., 2014. – 464 c.
Запропоноване видання вперше реконструює всю архівну спадщину видатного громадського, політичного та культурного діяча України П. Я. Стебницького, що зберігається в фондах ІР НБУВ. Залучені до каталогу документи особового фонду П. Я. Стебницького, а також ті, що розпорошені по різних архівах Інституту, є ґрунтовною джерельною базою для вивчення постаті цього визначного українця та його багатогранної діяльності. Людини, яка віддала багато сил для набуття Україною державності, була палким пропагандистом українського слова на теренах Російської імперії, створивши в Санкт-Петербурзі «Благодійне товариство видання загальнокорисних і дешевих книг», стала одним із фундаторів Національної академії наук та Національної (Всенародної) бібліотеки України, заклавши основи створення та функціонування провідного відділу НБУ – відділу «Україніка».
Анотоване археографічне опрацювання архівної спадщини П.Я. Стебницького дозволило залучити до інформаційного простору нові імена та факти, що поглиблюють наші знання про самого П.Я. Стебницького, подають інформацію про наукову і творчу працю знаного українця, його біографію, про його участь в українському національному русі, а також про осіб такого важливого періоду в історії України як кін. ХІХ поч. ХХ ст.
Інформативна ємність наукового каталогу вмотивовано вкладається в його структурну побудову. Розділ, що представляє наукову та творчу спадщину П.Я. Стебницького містить описи документів, які вичерпно характеризують такі грані його таланту, як публіцистика, літературна праця. Вони висвітлюють українське питання; український національний рух та його особливості; питання економічно-статистичного характеру; розгортання просвітницького руху та видавничої діяльності тощо. Комплекс біографічних матеріалів включає документи мемуарного характеру – щоденникові записи, записи особистого характеру, автобіографічні довідки, формулярні списки тощо. Вони розкривають конкретні віхи життя П.Я. Стебницького, його державну та громадську діяльність, різні аспекти особистого життя. У розділі «Листування» висвітлено практично всю епістолярну спадщину П.Я. Стебницького – подано не лише офіційне листування, а й приватне, яке дає змогу дізнатися більше про нього як особистість, розкрити його багатогранну діяльність. Четвертий розділ – це документи з громадсько-політичного, культурного та освітнього життя України кінця ХІХ –20-х років ХХ ст. і є дотичними до особистості діяча.
Представлене наукове видання є помітним внеском у вивчення стебницькіани, започатковане такими видатними представниками української науки минулих років, як С.О. Єфремов і О.Г. Лотоцький, та продовжене сучасними вченими І. Старовойтенко, А. Балабольченком, І. Демуз та іншими.
На сьогодні постать цього великого подвижника української справи ще не вивчена належним чином. Сподіваємося, що запропонований науковий каталог архівної спадщини П.Я. Стебницького допоможе доповнити та конкретизувати знання з історії українського суспільно-політичного та культурно просвітницького життя, а також «зложити ціну тому капіталові, що мали ми в особі П.Я. Стебницького» і вписати його ім’я в історію України золотими літерами.
Наукове видання є наразі актуальним для всіх, хто займається вивченням історії українського національного руху і розраховане на широке коло дослідників, зокрема на істориків, політологів, культурологів, архівістів.
Видання має ґрунтовний іменний покажчик, що полегшує роботу дослідників з великим документальним масивом.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах