Раритети відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського на виставці у Софії Київській

Поділитися: 
26 грудня у Софії Київській  відкрили виставку «Хрест та шабля. Київський митрополит Петро Могила (1597-1647) –  спільний міжмузейний проект Національного заповідника «Софія Київська», Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, Міського музею «Духовні скарби України» та Закладу культури «Музей історичного центру міста Києва», який присвячено 80-річчю Національного музею «Софія Київська». 
 
Митрополит Київський та Галицький Петро Могила є знаковою постаттю для Софії Київської: саме він заснував Софійський православний чоловічний монастир (1633 р.) та провів ремонтні роботи по відновленню Софійського собору. У часи Петра Могили Софія Київська втілила у собі концепцію духовного єднання нації, стала символом неперервності історичного розвитку України, як спадкоємниці Київської Русі.
 
На виставці представлені експонати, які ілюструють два періоди життєвого шляху Петра Могили – військову службу в Речі Посполитій у молоді роки (до постриження в монахи), та його діяльність на ниві служіння Церкві у чині архімандрита Києво-Печерського монастиря, а згодом Митрополита Київського, Галицького і всієї Русі. 
 
В експозиції представлені найбільш знакові твори Петра Могили – «Служебник» (1629), «Православне сповідання віри» (1645) та «Требник» (1646), а також праці його сподвижників – «Патерикон» С. Косова (1635), «Тератургіма» А. Кальнофойського (1638). 
 
Вітаючи учасників урочистого відкриття виставки, завідувач Митрополичого дому Ірина Абрамова та виконувач обов'язки директора Національного заповідника «Софія Київська» Тетяна Люта висловили слова вдячності Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського за надані раритети, оригінали прижиттєвих видань П. Могили, видатного діяча української культури.
 
Виставка розгорнута у виставкових залах на другому поверсі Музею «Будинок митрополита» і експонуватиметься до 23 березня 2015 р.
 
Стародруки із фондів НБУВ, що експонуються на виставці
«Хрест та шабля. Київський митрополит Петро Могила (1597-1647)

Книги з фондів відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ займають чи не головне місце в експозиції. Серед них не лише праці П. Могили або визначні видання, що побачили світ за часів його митрополичої діяльності, але й книги з його бібліотеки, з його автографами, а також книга на його пошану від студентів.

На виставці представлено літургійні видання друкарні Києво-Печерської лаври. Насамперед, це знаменитий «Требник» Петра Могили (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври, 1646), спрямований на впорядкування та уніфікацію православної обрядовості, а також короткий Катехізис П. Могили під назвою «Събраніе короткои науки о артикулах віры» (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври, 1645), укладений спільно з Ісаєю Трофимовичем-Козловським.

Крім того на виставці представлено польськомовні видання києво-печерського друку, присвячені чудесам православних святих і святинь, зокрема, печерських. Це книги соратників П. Могили –  Сільвестра Косова «Paterikon» (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври, 1635) та Афанасіфя Кальнофойського «Teratourgema» (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври, 1638).

Деякі з експонованих стародруків, приміром, «Євангеліє учительне» (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври, 1637), здавна зберігалися в  Києво-Софійському монастирі, який з часів Петра Могили виконував функції резиденції київських митрополитів.

Символічне зображення Київського митрополита Петра Могили на горі Гелікон вміщено серед гравюр видання «Евхарістиріон, албо вдячность... Петру Могилі од спудеов Гимназіум єго милости з школы реторіки» (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври) – панегірика від учнів класу риторики фундованої П. Могилою Братської колегії.

На «Служебнику» (Київ: Друкарня Києво-Печерської лаври, 1629) є власноручний вкладний запис П. Могили до Києво-Видубицького монастиря 1636 р.

У творі одного із представників київського наукового осередку Іоанникія Галятовського «Небо новоє Небо новоє, з новыми звіздами сотворенное» (Львів: Друкарня М. Сльозки, 1665) вміщено герб П. Могили та символічне трактування його складових.

Джерело фотоматеріалів: сторінка Національного заповідника "Софія Київська" у Фейсбук
 
Прес-служба НБУВ
за матеріалами
відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ
та сайту Національний заповідник «Софія Київська»

 

Фотоматеріали: