Литовський візит делегації Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

Поділитися: 

У рамках двосторонньої партнерської взаємодії делегація Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського у складі: заступника генерального директора з наукової роботи канд. пед. наук Тетяни Павлуші; завідувача відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства канд. іст. наук Оксани Рабчун; головного художника-реставратора Центру консервації та реставрації Любові Бабутіної перебувала у відрядженні в Бібліотеці імені Врублевських Литовської академії наук (далі – БВЛАН).

У ході візиту сторони узгодили окремі аспекти програми співпраці на 2016-2021 рр. та обговорили конкретні завдання 2016 року.

Для відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ активна співпраця має розпочатися з наступного 2016 року. Вона охоплює кілька загально-бібліотечних аспектів: дослідження періодичних видань до 1945 року, вивчення та уведення до наукового обігу книг латинською мовою періоду Великого Князівства Литовського, а також вивчення репертуару типографії Віленського університету першої третини ХІХ ст.

Фахівці НБУВ ознайомилися з роботою підрозділів БВЛАН, зокрема: відділу рукописів, відділу рідкісної книги та стародрукованих видань, сектору старої періодики (XVIII – поч. ХХ ст.), відділу реставрації, групи з оцифрування видань. Співробітники бібліотеки представили роботу бібліографічного відділу та МБА, ознайомили з особливостями реєстрації нових читачів.

Читацький квиток у БВЛАН видається безкоштовно на 1 рік.  У разі, якщо читач не з’являється у бібліотеці протягом 5-ти років, його вилучають із бази читачів. Загалом, до бібліотеки протягом року записується близько 3 000 нових читачів. Зокрема, з 2012 року дозволено записувати до Бібліотеки школярів випускних класів (на постійній основі).

Під час перебування в Литві фахівці НБУВ ознайомилися й з іншими провідними бібліотечними установами країни.

Особливі враження лишилися після візиту до бібліотеки Вільнюського університету: спочатку до новобудови (збудована 2013 року), а потім до історичного корпусу. Нове приміщення бібліотеки вражає як своїм зовнішнім виглядом, так і тим, що зроблено для комфорту відвідувачів всередині. Книга максимально наближена до читача. У бібліотеці створено 20 читальних залів, невеликих за обсягом, проте з вільним доступом до фондів. Відвідувачі також можуть зарезервувати для роботи окремі приміщення – кабінети, для індивідуальної роботи (вони є з обладнанням та без), або для підготовки до занять групами (2-8 студентів). У бібліотеці є ігрова кімната для дітей, щоправда, батьки самі слідкують за дітьми, вихователя немає. Приміщення бібліотеки відкриті для відвідувачів 24 години на добу.

Окремо хочеться відмітити систему видання літератури та її повернення до бібліотеки. Майже вся література видається читачам на абонемент. Для цього необхідно лише зареєструвати свій читацьких квиток у системі видання літератури та покласти на пристрій відібрані книжки (можна всі разом). Система зчитує чіпи, пропонує підтвердити, що читач бажає взяти ці видання з собою – і все. Здати використані книжки можна навіть не заходячи до приміщення, залишивши її у системі повернення літератури при вході до бібліотеки. Автоматизована система відслідковує повернені читачами книжки, сортує та відправляє у сховище.

В історичному корпусі університетської бібліотеки обслуговують користувачів трьох факультетів: філософського, історичного та філологічного. До  послуг відвідувачів - розгалужена система читальних залів та куточків відпочинку. У приміщенні розміщено відділ рукописів, відділ рідкісної книги, реставраційні майстерні тощо.

Відвідання Литовської національної бібліотеки імені Мартінаса  Мажвідаса дало змогу ознайомитися з діяльністю єдиної в Литві Національної бібліотеки. Співробітники представили свою роботу в галузі реставрування документів, ознайомили з фондами, що зберігаються у сховищах, та специфікою їх опрацювання. Нам було представлено раритетні рукописи Тори (у бібліотеці зберігається 20 од. зб.). У бібліотеці зберігається також фонд «Літуаніка» (загалом, понад 14 000 од. зб.), котрий почали збирати після отримання Литвою незалежності.

Оксана Рабчун,
завідувач відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій 
Інституту книгознавства 

 

Фотоматеріали: 
Додаткові матеріали: