Дарування книжок – шляхетна традиція

Поділитися: 

14 лютого в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день дарування книжок (International Book Giving Day’s). Це чудова нагода висловити слова вдячності нашим дарувальникам – установам і приватним особам.

Шляхетна традиція дарування книжок була започаткована фундаторами Всенародної бібліотеки України (нині – Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (НБУВ)) майже 100 років тому.

За цей час дари стали одним з вагомих джерел поповнення бібліотечного фонду різноманітними виданнями, у т. ч. рідкісними та цінними, а також бібліотечними колекціями приватних осіб/установ.

От і минулого року НБУВ отримала від Українського культурного фонду 30-томне рідкісне малотиражне та багатоілюстроване репринтне видання «Лицевой летописный Свод Ивана Грозного», оригінал якого був створений у другій половині XVI ст.  

Міжнародний інститут афонської спадщини в Україні передав до фондів НБУВ 11 томів із серії «Руський Афон ХIХ–ХХ століть», присвячений 1000-річчю давньоруського чернецтва на Святій Горі Афон (Греція).

Велику кількість видань НБУВ отримала в дар від приватних осіб, зокрема:

  • Віктора Штонди, генерального директора видавництва «Діалектика», який подарував понад 300 сучасних іноземних видань з комп’ютерної тематики та дослідження інформаційних технологій;
  • Олени Мошковської, канд. екон. наук, доцента Київського національного торговельно-економічного університету, яка подарувала понад 200 сучасних картографічних, періодичних, продовжуваних видань та монографій, присвячених дослідженню історії авіації часів Другої світової війни;
  • Дмитра Чистяка, відомого українського письменника, перекладача, літературного критика, канд. філолог. наук, який передав до фондів бібліотеки збірки поетичних творів Тараса Шевченка, Анни Багряної, Станіслава Бондаренка, Дмитра Чистяка, а також видання української поезії в зарубіжних перекладах;
  • Юрія Пісковського, проф. Міжнародної Академії архітектури, почесного академіка Української Академії Архітектури, який подарував власне фундаментальне видання «Портал» – взірець високого рівня естетичного дослідження взаємовідносин культур, релігій, норм моралі і духовності.

Загалом  2015 року НБУВ отримала в дар 1 791 прим., з яких майже 400 – унікальні видання для відділів образотворчих мистецтв, юдаїки, зарубіжної україніки, стародруків та рідкісних видань.

На основі подарованих видань упродовж минулого року у НБУВ започатковано  чотири нові колекції:

  • Колекція творів Левка Григоровича Лук’яненка, Героя України, видатного діяча українського національного руху (започаткована в червні 2015 під час творчої зустрічі в НБУВ);
  • Колекція вірменької літератури (започаткована в квітні 2015, у рамках Всеукраїнської акції «Подаруй книгу» було передано НБУВ понад 60 прим. видань вірменських і українських авторів громадською організацією «Спілка вірмен України» за підтримки Посольства Республіки Вірменія в Україні);
  • Колекція латвійської літератури (започаткована у травні 2015 під відкритої лекції професора Латвійського університету Ерікса Єкабсона);
  • Колекція книжкового зібрання Віктора Савовича Коваля (1925–2014) – видання з історії Другої світової війни українського історика, дослідника історії другої світової війни, української проблематики у міжнародних відносинах у 1939-1945 роках та національно-визвольної боротьби ОУН-УПА (передано у листопаді 2015 р. завідувачу відділом обмінно-резервного фонду Коваль Т.В.).

Висловлюємо щиру подяку всім, хто долучився до благородної справи дарування книжок, і тим, хто підтримує цю традицію й допомагає Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського збирати духовні скарби українського народу.

З повним переліком дарувальників можна ознайомитися на порталі НБУВ у розділі «Дари та нові надходження», який оперативно поповнюється  інформацією про дарувальників та їхні дари.

Відділ комплексного формування бібліотечних фондів

Контактна інформація

Обов'язковий примірник
+38 (044) 524-81-40
2-26 (внутрішній)
Вітчизняний документообіг
+38 (044) 524-49-93
+38 (044) 524-81-40
2-26 (внутрішній)
Приймання та опрацювання дарів
+38 (044) 524-45-97
3-74 (внутрішній, к. 221)
Облік бібліотечно-інформаційних ресурсів
+38 (044) 524-81-40
2-26 (внутрішній)
Експедиція
+38 (044) 524-81-40
2-79 (внутрішній, к. 115)