В Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського завершено наукове опрацювання рукописних документів, що належали маріупольському протоієрею Трифілію Карацоглу, і перебувають нині у фондах Інституту. Комплексне дослідження цього архіву репрезентовано відомим дослідником грецької історії, науковим співробітником Інституту рукопису НБУВ канд. філолог. наук Євгеном Чернухіним в його науковій праці «Архів протоієрея Трифілія Карацоглу», схваленій до друку на засіданні Вченої ради НБУВ.
Чернухін Є. Архів протоієрея Трифілія Карацоглу (першоджерела з історії греків Криму та Надазов’я XVIII ст. у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського) / Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису, Ін-т історії України ; під ред. О. Хамрая.
У праці представлені археографічні описи та тексти рукописних матеріалів, які колись належали протоієрею Трифілію Карацоглу, одному з духовних очільників греків, що були переселені з Криму до Надазов’я в 1778–1780 рр. Основний текст роботи становлять публікації наративних та актових джерел грецькою, російською та тюркською мовами.
Публікація повних текстів цих документів є значною подією в розвитку джерелознавчої бази, адже дозволяє звернутися до першоджерел у таких дискусійних питаннях вітчизняної науки, як історія грецьких громад півострова за часів Кримського ханату; причини, хід та наслідки переселення християнського населення й заснування нових міст і сіл в Північному Надазов’ї. Окрім цього, робота є надзвичайно важливим джерелом вивчення побутової говірки й мови богослужіння кримських греків у XVIII ст., їх ономастикону, рівня писемності, проблеми двомовності та адаптації до російської та української мов, а також розвитку так званого «караманлійського» письма на теренах сучасної України.
Науковий апарат видання вміщує покажчик власних імен і географічних назв, що трапляються в описах, ілюстрації, а також списки скорочень та список сучасних шифрів зберігання документів із вказівкою на порядковий номер їхніх позицій у запропонованій праці.
Видання буде цікавим і корисним для істориків і філологів, елліністів і тюркологів, етнологів і релігієзнавців, а також усіх, хто досліджує історію Північного Причорномор’я і грецької діаспори в Україні.
Прес-служба НБУВ
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах