«Театр починається з плаката!». Експозиція до Міжнародного дня театру

Поділитися: 

27 березня відзначають Міжнародний день театру (World Theatre Day), встановлений  1961 року за ініціативою делегатів IX конгресу  Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО. Цей день традиційно проходить під девізом «Театр як засіб взаєморозуміння і зміцнення миру між народами». У Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського з цієї нагоди демонструється експозиція «Театр починається з плаката!» із колекцій відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства.

«Театр починається з плаката!» – Колись сказав знаменитий режисер, художник і автор театральних плакатів уродженець Харкова Микола Акімов (1901–1968).

Театральний плакат – це ефективний рекламний засіб, традиційний засіб спілкування театру з глядачем і, водночас, – це точний та неупереджений історичний документ, що дозволяє згадати спектакль, дає загальне уявлення про те, що відбувалося з театром в певний період його розвитку.

Світова історія театрального анонсу вираховується тисячоліттями, адже потреба інформувати публіку про майбутнє театральне дійство виникла ще з народженням театру.

В історії українського образотворчого мистецтва ХХ ст. театральний плакат є надзвичайно важливим, але недослідженим і недооціненим художнім явищем. Більшість театральних плакатів, створених талановитими українськими художниками, залишаються поза увагою дослідників.

Представлена невеличка експозиція плакатів з фондів Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського є першою спробою ознайомити глядача з афішами до вистав різних за репертуаром і творчим обличчям театрів.

Кожен з плакатів є своєрідним графічним портретом вистави, в якому відбивається її суть і художня ідея. Відображаючи в плакаті життя сцени, художники створюють неповторні виразні роботи, кожна з яких має своє обличчя, характер і загадку. Автори вільно оперують різними технічними і виразними засобами: використовують метафору, символіку, гіперболу, відштовхуються від конкретного факту і приходять до філософських узагальнень, поетичних і драматичних рішень.

Серед відомих авторів театральних плакатів – А. Александрович, В. Андьонов, А. Бляхер, В. Дерев`янко, С. Коштелянчук, В. Подчекаев, В. Процко, А. Удовиченко, Т. Шорох та ін.

Співзвучні темам, про які розповідають, неординарні, з цікавим асоціативно-візуальним рядом плакати до драматичних вистав: «Хроніка часів культу особи» за мотивами повісті Є. Гінзбург «Крутий маршрут» (худож. В. Дерев`янко); до спектаклів «Олімпійки» О. Галіна та «Свалка» О. Дударєва (Миколаївський російський драматичний театр, худож. В. Андьонов).

Специфічні завдання створення плакатів до вистав Київського театру-студії пластичної драми («Федра» за трагедією Ф. Расіна та «Мечтатель») майстерно вирішує художник В. Процко.

Гротескною інтонацією, метафоричністю, оригінальною авторською інтерпретацією вирізняються плакати до комедійних вистав: «Любовь до гроба» (Київський театр драми і комедії, худож. невідомий), «Я звиняюсь» за мотивами М. Зощенко (театр «Гротеск», худож. невідомий), «Требуется шут» (Київський естрадний театр аматорів, худож. В. Подчекаєв).

Яскравий, веселий світ дитячого плаката, представлений в мажорних роботах: «По щучьему велению» (Київський державний театр ляльок, худож. Красноперов), «Король Дроздобород» (Київський державний театр юного глядача, худож. А. Александрович), «Белоснежка и семь гномов» (Театр на Подолі, худож. С. Коштелянчук), «Терем-теремок» (Харківський театр юного глядача, худож. А. Удовиченко).

З появою цифрових технологій змінився характер та вигляд сучасних плакатів, тому так приємно оглядати театральні афіші 1980-х, які були рукотворними шедеврами друкованого графічного мистецтва, а нині вже стали раритетами.

Усіх зацікавлених запрошуємо ознайомитися з експозицією в корпусі НБУВ за адресою: вул. Володимирська, 62.

Тетяна Галькевич
молодший науковий співробітник
відділу образотворчих мистецтв
 
Фотоматеріали: