Нове надходження до фонду відділу стародруків та рідкісних видань

Поділитися: 

Фонд відділу стародруків та рідкісних видань поповнився новим надходженням під назвою «Catalogue of books from the Library of Sigismund II Augustus, King of Poland, in the Collection of the National Library of Russia in Saint Petersburg» (Warsaw, 2015; 199 p., [22] p. ill.). Цей каталог є результатом спільного проекту Національної бібліотеки Польщі (Варшава) та Російської національної бібліотеки (Санкт-Петербург).

Видання складається з передмови трьома мовами (англійською, російською та польською), англомовного каталогу книг і довідкового апарату: покажчиків бібліографії, хронології виготовлення оправ, видавців, провенієнцій, шифрів, назв видань. Каталог містить фотографії окремих оправ і титульних аркушів, а також протирки із зображеннями суперекслібрисів і елементів оздоблення оправ.

Як зазначають автори передмови, даний каталог є доповненням монографії визначного польського книгознавця, професора А. Кавецької-Гричової «Biblioteka ostatniego Jagiellona. Pomnik kultury renesansowej» (Wrocław, 1988), яка містить велику каталожну частину з описами близько тисячі видань. У праці польської дослідниці на основі збережених джерел здійснено спробу повної реконструкції книгозбірні короля Сигізмунда ІІ Августа, представлено типологію оправ, викладено історію збірки та долю книг після смерті її власника.

В даному каталозі подано описи 110 видань з фонду РНБ як уже введених у науковий обіг у монографії А. Кавецької-Гричової, так і нових, не зареєстрованих у ній.

І праця польської дослідниці, і її продовження є для нас цінними бібліографічними джерелами, адже частина королівської колекції нині зберігається у НБУВ. Зі складу цієї збірки чотири томи праць Аристотеля, зареєстровані в «Каталозі інкунабул» Б. Зданевича (Київ, 1974), відображені в монографії А. Кавецької-Гричової. Двадцять інших примірників «зигмундів», виявлених у фонді НБУВ, описано в статті М. Шамрай «Київські примірники королівської бібліотеки» (Бібліотечний вісник, 2004, № 4), а також у каталозі «Альдини в бібліотеках України» М. Шамрай (Київ, 2008).

Подальше дослідження фонду НБУВ дозволить, цілком імовірно, виявити інші книги з королівської бібліотеки, повний каталог якої ніколи не був укладений, і таким чином, доповнити інформацію про цю унікальну книгозбірню XVI ст. Таке комплексне дослідження спеціалістів з різних установ і навіть різних країн є прикладом успішної спільної роботи з відновлення, хоч і у віртуальному форматі, розпорошеної та частково знищеної меморіальної книгозбірні. Його результати мають надихнути спеціалістів – бібліотекарів, бібліографів, книгознавців на пошуки джерелознавчої інформації про інші історичні бібліотеки, які громадилися на наших теренах упродовж останніх кількох століть і варті відродження у різних формах: бібліографічних списках, наукових каталогах, електронних базах даних. Вітаємо колег із виходом каталогу.

Підготувала Юлія Рудакова

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 1-й поверх, к. 114.
+38 (044) 288-1385
vsrv@nbuv.gov.ua
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)