Нові каталоги інкунабул

Поділитися: 

Одним із найновіших каталогів найдавніших друків, якими останнім часом поповнився фонд книгознавчої та бібліографічної літератури відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ, став каталог інкунабул з фондів Литовської Національної бібліотеки імені Мартінаса Мажвідаса

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inkunabulai : katalogas / [sud. Viktorija Vaitkevičiūtė]. – Vilnius : Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo Biblioteka, 2014. – 240 p. : iliustr.

Видання містить докладні бібліографічні описи 83 примірників найстаріших друкованих книг, які побачили світ у другій половині ХV ст. в друкарнях Венеції, Страсбурга, Базеля, Нюрнберга, Ліона та інших європейських міст, та розкриває історію їх побутування, зокрема на литовських теренах.

Розташовані в алфавітному порядку, описи першодруків мають всі необхідні відомості для загального ознайомлення з книгою: інформацію про автора, назву книги, відповідальних осіб, вихідні дані та фізичні характеристики. У каталозі використані сучасні бібліографічні ідентифікатори та подано посилання на інші авторитетні бібліографічні джерела. Упорядники провели значну роботу з систематизації інформації про специфічні особливості оформлення примірників інкунабул та їх провенієнцій. Допомагають дізнатися про характерні риси давніх друків ілюстрації до кожного з описаних примірників.

Інформативним є науково-довідковий апарат каталогу, що складається з передмови, наукових коментарів та переліку використаних бібліографічних джерел. Зокрема, більш детально найдавніші друковані скарби Литовської Національної бібліотеки охарактеризувала у вступній статті до каталогу його упорядник Вікторія Вайткевічюте. До речі, вступні тексти подано литовською, англійською та німецькою мовами.

Зручність і легкість у користуванні надають каталогу прикінцеві покажчики, зокрема алфавітний покажчик видань, іменний покажчик осіб, згаданих у описах, алфавітні переліки провенієнцій приватних книговласників інкунабул та установ, яким вони належали, а також географічний покажчик.

Вихід у світ чергового наукового каталогу давніх видань, підготовленого литовськими фахівцями, вкотре засвідчує високий рівень дослідницької та бібліографічної роботи зі стародрукованими пам’ятками в Литві. Загалом матеріали каталогу покликані сприяти розширенню знань про першодруковані книги та їх побутування, а досконале за художнім оформленням ошатне видання на якісному папері актуальне не лише для професійних книгознавців, культурологів, істориків, але й цікаве пересічним читачам, які захоплюються історією світової книжкової культури.

Фотоматеріали: