Презентація монографії Наталії Яковенко «У пошуках Нового неба: Життя і тексти Йоаникія Ґалятовського»

Поділитися: 

Нещодавно у відділі стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського відбулася презентація нового монографічного дослідження Наталі Яковенко «У пошуках Нового неба: Життя і тексти Йоаникія Ґалятовського» (Київ: Лаурус, Критика, 2017). У заході взяли участь  переважно молоді науковці, що засвідчило його актуальність.

Наталія Яковенко – визначний український історик та джерелознавець, докор історичних наук, професор Києво-Могилянської академії.

Презентований авторкою твір присвячено дослідженню різних аспектів життя й діяльності найпопулярнішого українського письменника ХVІІ ст., викладача та ректора Києво-Могилянської академії, пізніше архімандрита Чернігівського Єлецького монастиря Йоаникія Ґалятовського, який, за словами Наталії Яковенко, був таким собі автором тодішніх бестселерів, найбільш друкованим церковним письменником свого часу.

Говорячи про свою нову книжку від формування ідеї її написання, початкових задумів і до їх подальшої трансформації, Наталія Яковенко зазначила, що  в біографії Йоаникія Ґалятовського є багато білих плям і захопливо розповіла про результати власних пошуків родоводу видатного українського письменника, церковного та громадсько-політичного діяча.

На думку авторки, найбільше зацікавлення наукового середовища має викликати список праць, посилання на які є в різних виданнях творів Йоаникія Ґалятовського, тобто його «бібліотечний ресурс», оскільки він дозволяє дослідити коло читацьких інтересів освічених могилянців другої половини ХVІІ ст.

Окрім того Наталія Яковенко зауважила на унікальних особливостях української мови Йоаникія Ґалятовського і детально охарактеризувала розвиток творів проповідницького жанру, до якого Йоаникій Ґалятовський яскраво долучився і збірками казань, і підготовкою теоретичної праці «Наука короткая, албо способ зложеня казаня», яку відображено в окремому розділі презентованої монографії. Особливу увагу вона приділила «марійному культу» у творчості письменника, його описам численних «чуд» Богородиці.

У творчій, невимушеній атмосфері присутні на презентації науковці обговорили важливість проведеного Наталією Яковенко дослідження.

Власні роздуми після прочитання монографії «У пошуках Нового неба: Життя і тексти Йоаникія Ґалятовського» висловила доктор філософських наук, професор Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського Леся Довга, відзначивши, що зі сторінок книжки постає живий Йоаникій Ґалятовський.

Галина Наєнко, доктор філологічних наук, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, наголосила на важливості та актуальності роботи Наталії Яковенко для філологів, вказавши на непересічну роль Йоаникія Ґалятовського у формуванні тогочасної української мови.

Завідувач відділу стародруків Інституту книгознавства НБУВ Наталія Бондар відзначила, що наукова спільнота очікувала появи цієї монографії, а також зауважила на необхідності залучення до досліджень широкого спектру відомостей зі стародруків, а відтак – необхідності їх наукової каталогізації як ресурсу для різнобічних подальших наукових студій. На важливості презентовано монографічного дослідження про Йоаникія Ґалятовського акцентувала увагу присутніх й старший науковий співробітник Інституту рукопису НБУВ Олена Гальченко.

Своїми враженнями про дослідження Наталії Яковенко поділилася Ольга Циганок, доктор філологічних наук, професор Київського університету імені Б. Грінченка. Вона підкреслила важливість текстологічних розвідок та студій з історії українського перекладу.

На надзвичайній актуальності праці про Йоаникія Ґалятовського наголосили представники книгознавчого середовища, зокрема, заступник директора Музею книги і друкарства України Людмила Хауха та провідний науковий співробітник Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Т. Шевченка Дмитро Лукін. Молодий дослідник Станіслав Волощенко запропонував для доповнення інформації, вміщеної у монографії, власні записи, в яких згадано праці Йоаникія Ґалятовського. 

На завершення  учасники презентації мали можливість отримати автографи на примірниках нової монографії та ґрунтовні відповіді Наталії Яковенко на запитання, що їх цікавили. Не обійшли увагою й унікальну виставку творів Йоаникія Ґалятовського, де були представлені всі друковані праці, що зберігаються у фондах НБУВ, рідкісні примірники з власницькими та вкладними записами автора. Виставка експонуватиметься до кінця липня 2017 р.

Відділ стародруків і рідкісних видань