Всеукраїнський науковий семінар «Проблеми освіти і освіченості в середньовічній та ранньомодерній Україні»

Поділитися: 

7 лютого 2018 р. в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» відбувся Всеукраїнський науковий семінар «Проблеми освіти і освіченості в середньовічній та ранньомодерній Україні», організований кафедрою історії та науково-дослідним центром «Спадщина КМА». Захід проводився в рамках Днів науки НаУКМА – 2018. До участі в семінарі долучилися науковці з Києва, Харкова, Полтави та Львова, що представляли окрім Могилянки Харківський національний університет ім. В.Каразіна, Київський національний університет ім. Т.Шевченка, Полтавський національний педагогічний університет ім. В.Г.Короленка, Український католицький університет, Інститут історії України НАНУ, Національну бібліотеку України ім. В.І.Вернадського та Києво-Печерський історико-культурний заповідник.

Робота семінару була побудована в форматі трьох секцій або панелей з кількох виступаючих і супроводжувалася жвавою дискусією та обміном думками. Тематика виступів стосувалася як форм освіти та проявів освіченості, окремим блоком була розглянута проблематики вивчення бібліотек, книг і читачів. У виступах висвітлювалися питання функціонування «латинських шкіл» в інтелектуальних мережах Гетьманщини та Слобожанщини XVIII ст. (Людмила Посохова, ХНУ ім. В.Н.Каразіна), особливості різних форм домашньої освіти нащадків козацького стану на прикладі спогадів І.Тимковського і І.Менгрина (Олексій Сокирко, КНУ ім. Т.Шевченка), процес навчання майбутніх священників при митрополичій кафедрі в Києві (Оксана Прокоп’юк, НКПІКЗ), діяльність гарнізонних шкіл на українських теренах, як маловідому сторінку з вітчизняної педагогіки (Вадим Назаренко, ПНПУ ім. В.Г.Короленка).

Окремі ракурси книжної справи були висвітлені Степаном Бліндером (НаУКМА) у повідомленні про творчу активність професорів Олицького колегіуму на матеріалі підготовлених ними панегіричних творів.

У виступах розглядалися специфічні особливості вивчення складу бібліотеки Володимира Мономаха (Вадим Арістов, ІІУ НАНУ, НаУКМА), коло оригінальних бібліофільських зацікавлень професора-могилянця Івана Самойловича на прикладі його великої особистої бібліотеки (Ірина Ціборовська-Римарович, НБУВ).

Було оприлюднено оригінальні відомості щодо міграції орнаментики оправ палітурні Острозького єзуїтського колегіуму до Києва, Новгорода-Сіверського та Чернігова, і використання її для оправ друків Й. Галятовського і Л. Барановича (Наталія Бондар, НБУВ), і розглянуто коло читання василіанських «схоластиків» А. Пйотровського та І. Филиповича, виявлене через дослідження їх біограм та шляхом аналізу маргіналій їхніх рукописних творів (Іван Альмес, УКУ).

Семінар виявився інформаційно насиченим та динамічним не тільки завдяки цікавим та оригінальним доповідям учасників, а й завдяки дискутантам Юрію Волошину (ПНПУ ім. В.Г.Короленка), Максиму Яременку (НаУКМА), Ларисі Довгій (НаУКМА), до обговорення та запитань доповідачам активно долучалися й інші учасники.

Захід дозволив зібрати разом представників вузівської та академічної науки, фахівців з музеїв, бібліотек та архівів на спільному полі дослідження вітчизняної освіти, шкільництва та книжності. Дякуємо за добру організацію та запрошення до участі представникам кафедри історії НаУКМА, та безпосередньо Максиму Яременку.

Матеріал підготовлений заввідділу стародруків та рідкісних видань Наталією Бондар

 

Фотоматеріали: