25 лютого 2018 року виповнилося 100 років, відколи Тризуб став державним гербом Української Народної Республіки, з цієї нагоди Фонд Президентів України пропонує електронну виставку «Геральдичні знаки країн світу», на якій представлено подарунки Президентам України із зображеннями державних символів з різних куточків світу.
25 лютого 1918 року у м. Коростень у вагоні поїзда засідання Малої Ради (орган Центральної Ради, що діяв між сесіями) був затверджений Герб Української Народної Республіки. Ухвалений закон не містив малюнків, а мав лише опис. Майже через місяць 22 березня Мала Рада схвалила зображення герба авторства відомого художника Василя Кричевського – Тризуб князя Володимира Великого, обрамлений оливковим вінком. Однак цей знак має набагато давню історію. У Київській Русі тризуб стає великокнязівським знаком. Його зображення прослідковується від зображень двозубця на печатці Святослава Ігоровича (загинув 972 р.), де чітко вирізняється князівський знак у вигляді сокола під час атаки, в подальшому цей знак використовувався на деяких монетах Великого князя Київського Володимира (978 – 1015), на яких було зображено портрет князя, а на звороті знак тризуба з написом «Володимир на столі, а се його срібло». На теперішній час найдавнішими артефактами з тризубом є: двозуб Святослава Великого(його зображено на печатці, яку знайшли в 1912 році при розкопках Десятинної церкви) та тризуб на золотих та срібних монетах Володимира Великого. Продовжив традицію використання цього символа як знаку родини Рюриковичів Ярослав Мудрий, який на своїх монетах карбував зображення святого Георгія та тризуба на звороті. Тризуб став спадковим геральдичним знаменом для нащадків Володимира Великого – Святополка І (1015 – 1019), Ярослава I Мудрого (1019 – 1054) й інших князів. «Знак Рюриковичів» був поширений по всіх князівствах Київської держави протягом кількох століть, але він зазнавав змін, у деяких князів навіть перетворювався з тризуба на двозуб; або ж до класичного Володимирового тризуба додавали хрест на одне з рамен чи збоку, півмісяць, орнаментальні прикраси тощо. Історики встановили, що при переході герба від батька до сина, в «батьківській варіант» вносилися невеликі зміни – таким чином виникло чимало різновидів «знака Рюриковичів». Сучасна історіографія знає близько 2 сотень різновидів Тризуба. Починаючи з ХІІІ століття використання тризуба як геральдичного знаку занепадає.
По відродженні української держави, 15 (2) листопаду 1917 року на «Підготовчій комісії» Михайло Грушевський запропонував як герб України – золотий плуг, а професор Дмитро Антонович запропонував Тризуб, який в грудні 1917 року був прийнятий як герб УНР та розміщений на грошах УНР. Остаточно тризуб Володимира був прийнятий на пропозицію Михайла Грушевського, як Великий і Малий державний Герб УНР владою у 1918 р.
Після відновлення української національної державності Верховна Рада України своєю постановою «Про державний герб України» від 19 лютого 1992 року затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого герба України. Тризуб став офіційною емблемою нашої держави. Нині за Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (тризуб) – малий Державний Герб України.
1. Бєлов, Олександр Федорович. Історія Державного герба України [Текст] : наук.-метод. посіб. / О. Бєлов, Г. Шаповалов ; Укр. ін-т нац. пам'яті [та ін.]. - К. ; Запоріжжя : АА Тандем, 2011. - 92 с. : іл. - Бібліогр. в кінці глав. - Бібліогр.: с. 79-90.
Науково-методичний посібник містить матеріали Всеукраїнської виставки присвяченої 20-й річниці незалежності нашої держави. Виставка представляє унікальні експонати багатьох музеїв України та країн зарубіжжя, які підтверджують авторську теорію про походження українського герба.
Шифр зберігання у НБУВ: ВА 740572
2. Болотенюк, Степан Васильович. Тризуб символ світогляду українців [Текст] / С. В. Болотенюк, П. А. Харченко ; Українська академія оригінальних ідей. - К. : Фенікс, 2008. - 179 с. - Бібліогр.: с. 161-179.
У видання показано методологічну роль тризуба у розвитку народної культури, його значення для ідеології життєтворення українців.
Шифр зберігання у НБУВ: ВА 709228
3. Україна: герби та прапори [Текст] = Украина: гербы и флаги = Ukraine: arms and flags / [авт. проекту та упоряд.: В. Г. Кисляк, О. А. Нескоромний ; редкол.: Ю. С. Ганжуров та ін.]. - К. : Парламент. вид-во, 2010. - 451 с. : кольор. іл. - Текст укр., частково рос., англ.
Пропонована книга є певним підсумком майже 20 річного періоду становлення місцевої символіки. До неї включено понад 1200 зображень гербів і прапорів областей, районів і міст України.
Шифр зберігання у НБУВ: ФПУ №2638
4. Комплект пам'ятних медалей: Слава Україні Героям слава. Львів 1998. До 80-річчя проголошення ЗУНР. 1918-1998.
5. Килим жакардовий «Малий герб України» двополотний з китицями
6. Сувенір «Яйце, оздоблене бісером «Україна-Канада». Подарунок від Канадсько-Української медичної місії.
7. Прапор Національного Олімпійського комітету України.
8. Медаль пам’ятна «Будівля Парламентської асамблеї Ради Європи».
Прапор Європи – яскраво-синє полотнище із зображенням у центрі кола із дванадцяти золотих зірок. Число зірок не пов'язано з кількістю країн-членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності. Автор ідеї вигляду прапора - Арсен Хайц (французький скульптор), який презентував цей проект у 1955 році. 25 жовтня 1955 р. Парламентська асамблея одноголосно обрала емблему з вінцем з дванадцяти золотих зірок на блакитному тлі. 9 грудня 1955 р. Комітет міністрів Ради Європи схвалив проект прапора, урочиста інавгурація якого відбулася 13 грудня того ж року в Парижі. В офіційному поясненні до рішення комітету міністрів Європейської ради від 9 грудня 1955 року проголошено наступне: «На тлі блакитного неба західного світу зірки символізують народи Європи в колі, знаку єдності. Число зірок незмінно, визначається рівним дванадцяти. Це число символізує досконалість і повноту … Як дванадцять знаків зодіаку представляють весь всесвіт, так дванадцять золотих зірок стоять за всі народи Європи, і за ті, що ще не можуть брати участь у побудові Європи в єдності і мирі»
У 1983 році Європейський парламент схвалює прапор, розроблений Радою Європи і також рекомендує його як емблему Європейського співтовариства. Європейська рада підтримує цю пропозицію в червні 1985 року. Установи Європейського союзу використовують цей прапор з 1986 року. З того часу європейський прапор став символом загального політичного проекту, який об'єднує всіх європейців.
9. Тарілка декоративна настінна «Пам'ятки Федеральних земель Австрії».
1919 року Австрійська республіка затвердила герб, на якому зображений одноголовий орел, увінчаний баштовою короною, серп і молот, що тримає в лапах, і щиток, що несе на грудях, з австрійськими національними кольорами. Зображення орла пов’язане з династією Бабенбергів (перша князівська династія Австрії, правили у період 976 – 1246) найвідоміші представники якої були Генрих ІІ (використовував орла на печатці) та Леопольд V (лицарі якого йшли у хрестові походи під знаменами з відповідним зображенням). Червоно-срібно-червоний прапор пов'язують з тим, що герцог Леопольд V так жорстоко бився з сарацинами при Аккрі, що весь його плащ просочився ворожою кров'ю. Залишилася тільки вузька біла смуга. Одяг герцога і став праобразом зображення, яке і тепер демонструє герб Австрії. Розірвані ланцюги з'явилися на гербі після звільнення країни від нацизму.
10. Тарілка декоративна настінна «Малий герб Королівства Нідерландів».
Герб Нідерландів – Великий Герб Королівства (нід. Grote Rijkswapen) – особистий герб монарха. Уряд Нідерландів використовує менший варіант, без мантії і тенту, або тільки щит і корону. Зображено лева з діадемою, що тримає меч зі срібла в своїй правій лапі, на блакитному фоні з сім'ю стрілами – позначають сім областей Союзу Утрехта. Щит коронований (голландською) королівською короною.
11. Конституція Іспанії 1978 р.
Герб Іспанії це є зведення воєдино всієї її історії. На ньому представлені всі королівства, які об'єдналися в сучасній Іспанії: Кастилія представлена замком; Леон, Астурія і Галісія – левом; Арагон, Каталонія і Балеарські острови – чотирма червоними смугами на золотому фоні; Наварра – у вигляді ланцюгів; Андалусія зображена у вигляді граната, оскільки в Іспанії він виростає в основному тільки на землях Гранади – останньої мусульманської держави, захопленої християнськими королями в ході Реконкісти; гербова лілія представляє короля і його сім'ю, а корона, що вінчає герб, – знак того, що Іспанія – королівство; колони символізують Гераклові Стовпи, так раніше називали Гібралтар, який свого часу вважався краєм світу.
Девіз «Plvs Vltra» – латиною «далі за межу» (До відкриття Америки Колумбом: Non Plvs Vltra – латиною «далі нікуди», тому що Гераклові стовпи вважалися кінцем світу).
12. Новорічна листівка від Президента Франції Франсуа Олланда. Січень 2017 р.
Сучасний державний герб Франції став символом Франції після 1953 року, хоча і не отримав правового статусу офіційного герба держави. Емблема складається з: пельти з головою лева і монограмою «RF», що означає République Française (Французька республіка); гілки оливи, що символізує мир; дубової гілки, що символізує мудрість;фасції, яка є символом правосуддя.
13. Новорічна листівка від Президента Німеччини Йоахіма Гаука. Грудень 2016 р.
На гербі Федеративної Республіки Німеччина зображений орел. Цей птах прославлявся людьми з найдавніших часів, був символом мужності, життєвої сили й сонця. Післявоєнна Німеччина перейняла зображення орла як державний символ у Веймарської республіки. Ескіз нинішнього герба був виконаний художником Тобіасом Швабом ще в 1926 році. Нинішній німецький орел має коротший хвіст і не так детально промальоване пір'я. Та і саме зображення стало умовнішим, ніж за часів Веймарської республіки. Як герб країни орел був введений Федеральним президентом Німеччини Теодором Гойсом 20 січня 1950 року.
14. Новорічна листівка від Президента Хорватії Колінди Грабар-Китарович. Грудень 2016 р.
Герб Хорватії є щитом, на якому у формі шахівниці розташовано 25 червоних і білих квадратів. Зверху щит прикрашає стилізована корона, що складається з п'яти ланок у вигляді (зліва направо) старого історичного герба Хорватії, Республіки Дубровник, Далмації, Істрії і Славонії. Герб відомий з часів незалежного Хорватського королівства (XI століття). Згідно зі старовинною легендою, квадрати шахового поля в гербі Хорватії з'явилися не випадково. Одного дня слов'янський правитель Светослав Суринія (X століття) зіграв з венеціанським дожем П'єтро II партію в шахи. Той, що виграв отримував право на володіння містами Далмації. За результатами партії це право дісталося Светославу, що й дало привід змалювати шахи на його гербі.
Найстаріший відомий хорватський герб міститься на щиті, на блакитному тлі якого зображена золота шестипроменева зірка зі срібним молодим місяцем (так звана "Леліва"). Герб Республіки Дубровник, має вигляд двох червоних поясів на блакитному полі. Герб Далмації містить три золоті короновані левині голови на блакитному полі. Герб Істрії містить золоту козу з червоними копитами і рогами на блакитному полі. Герб Славонії містить дві горизонтальні срібні хвилі на блакитному полі (які в деяких книгах згадується як дві річки, що вміщають Славонії, Драву і Саву), а також між пучками червоне поле, на якому куниця. У верхньому блакитному полі золота шестикутна зірка. Герб облямований червоною лінією.
На листівці зображено штандарт Президента Хорватії, який увінчаний прапором, а історичні герби розташовані навколо щита.
15. Новорічна листівка від Президента Ірландії Майкла Гіґґінса. Грудень 2016 р.
Герб Ірландії являє собою золоту арфу з срібними струнами у блакитному (синьому) полі. Арфа довгий час була геральдичним символом Ірландії. У сучасному вигляді герб затверджений 9 листопада 1945 року. Легенда свідчить, що перша гельська арфа була подарована богами правителю Дагді, проте боги холоду і темряви викрали її, після чого добрі боги світла і сонця відшукали її і повернули власнику, щоб той грав, приносячи музикою радість людям. Арфа визнається символом Ірландії з XIII століття. Ірландія є єдиною країною в світі, державним символом якої є музичний інструмент. Арфа символізує важливість музики в ірландській культурі і старовину її традицій. Арфа зображувалася на ірландських монетах за королів Іоанна і Едуарда I. Арфа була прийнята як символ нового Королівства Ірландії, утвореного Генріхом VIII в 1541 р, і з'явилася на валюті держави. Після об'єднання Ірландії, Англії і Шотландії за Якова I Англійського в 1603 року арфа з'явилася на третій чверті королівського герба Сполученого Королівства, після чого увійшла складовою частиною в багато похідних гербів. Арфа також була обрана символом незалежної Ірландії і продовжує залишатися державною емблемою після прийняття конституції 1937 року. Зображення арфи в даний час використовується на монетах, паспортах, офіційних документах держави, а також на печатках президента і уряду Ірландії.
16. Новорічна листівка від Капітанів-регентів Сан_Марино Маріно Ріккарді та Фабіо Берарді. Грудень 2016 р.
Герб Сан-Марино з'явився в XIV столітті. Це символ свободи і суверенітету найстарішої республіки у світі. Герб є зображенням дванадцяти гірських масивів Монте-Титано – місця, де розташована країна. На трьох вершинах цих масивів видно символічні зображення трьох будівель – замків Гуаіта, Честа і Монтале, донжони яких закінчуються масивними металевими флюгерами. На малюнку герба у кожної башти є геральдичний плюмаж зі страусиного пір'я. Під баштами розміщено напис на латині «Libertas», тобто «Свобода». Цей напис знаходиться на гербі не тільки для нагадування про багатовікову боротьбу народу Сан-Марино проти завойовників, але також є уособленням відданості благородним традиціям демократії в цій республіці. Також напис пов'язують з останніми словами засновника Сан-Марино: «Залишаю вас вільними». Уряд Сан-Марино не раз надавав політичний притулок патріотам інших країн, які рятувалися від репресій та гонінь. Слід зазначити, що корона, яка увінчує фігурний щит, в даному випадку не розглядається, як символ королівської влади – Сан-Марино завжди був республікою. Це зображення, перш за все вказує на суверенітет та незалежність держави. Геральдичний щит на якому розміщено малюнок герба, оточують дві гілки – дубова і лаврова, які означають стабільність та захист свободи. В початковому варіанті герба, на трьох горах веж не було зовсім, зображувались тільки вершини гір, які диміли подібно вулканам. Через деякий час на горах почали зображати вівтарі. Був навіть період, коли на горах зображувались людські голови. Врешті-решт, з часом на них з'явилося символічне зображення трьох фортець країни. Такий вид, герб має і в даний час. Поле геральдичного щита, на якому розміщується малюнок, спочатку було забарвлено в білий колір, який у 1797-му році був замінений на блакитний. Такий вигляд, який герб має в наш час, остаточно він отримав у 1862-му році. На державному прапорі країни герб зображується у центрі полотнища.
17. Композиція настінна з зображенням Державного герба Республіки Естонія.
На великому державному гербі в золотому полі щита три блакитних лева (крокують дивлячись на глядача). Щит обрамлено вінком з двох схрещених золотих дубових гілок, які перехрещуються в нижній частині щита. Малий герб представлений тільки щитом. Один з левів символізує мужність у боротьбі за свободу в стародавні часи, другий – мужність в період повстання в Хар’юмаа в 1343 р., третій – мужність в період боротьби за свободу в 1918 – 1920 рр. Вінок з дубового листя символізує завзятість і силу Естонії і вічнозелені традиції свободи.
18. Плоска дерев’яна із зображенням Державного герба Республіки Молдова.
Державний герб Молдови – один з державних символів Молдови. Прийнятий 3 листопада 1990. Являє собою двокольоровий щит, вгорі – червоне поле, внизу – синє. Червоний – колір крові предків, котрі намагались відстояти Батьківщину. Синій колір – колір неба, він означає прагнення до миру і моральній чистоти. У центрі щита зображена голова тура (зубра), між рогами якого – восьмипроменева зірка, праворуч від голови – п'ятипелюсткова троянда, зліва – півмісяць, злегка нахилений ліворуч. Всі елементи на щиті – золотисті (жовті). Жовтий колір – колір сонця і стиглої пшениці, він є символом щастя й благополуччя працьовитого молдавського народу. Щит розміщений на грудях орла, який тримає у дзьобі золотий хрест (орел-хрестоносець), у кігтях: праворуч – зелену оливкову гілку, зліва – золотий скіпетр. Легенда про заснування Молдавського князівства говорить про те, що «з волі Бога воєвода Драгош прийшов з Угорщини, з місцевості біля річки Марамуреш, полюючи на зубра, якого він убив біля річки Молдова. Він відсвяткував це разом зі своїми боярами, країна сподобалася йому і він залишився, і населив країну своїми людьми з Угорщини, і був їх князем протягом двох років ». Цією легендою можна пояснити зображення голови тура. Центральна геральдична фігура (голова туру) герба доповнена супутніми елементами. Одним з них є зірка, розташована між рогами. З боків голови туру розташовувалися: символ сонця - троянда (розетка) і півмісяць. Півмісяць відомий в польській, німецькій та угорській геральдиці з XII століття, де він завжди поєднувався з символом сонця. Зображення орла на гербі уособлює собою дако-римські корені молдаван. Хрест в дзьобі орла символізує православну віру, крім того, сам орел традиційно вважається християнським символом Бога-Отця. Оливкова гілка – символ миру.
19. Тарілка декоративна із зображенням Державного герба Республіки Киргизстан.
Державний герб Киргизької Республіки, затверджений постановою Жогорку Кенеша (Парламент) від 14 січня 1994 року, являє собою форму кола, у якому мовою символів виражені менталітет, особливості природи, культури та господарювання киргизького народу. На передньому плані постає фронтальне зображення білого орла з широко розкритими крилами. Птах «Ак Шумкар» як символ чистоти і благородства помислів оспіваний в легендах і народному епосі. Зображення на гербі цього птаха означає спосіб життя, традиційну культуру киргизів і символізує захист киргизької землі з озером Іссик-Куль і сніговими вершинами гір Ала-Тоо. В глибині кола, з-за гір, займаючи верхню частину герба сходить сонце, золотими променями осіняючи землю Киргизії. Центральний сюжет оздоблений стрічкою із стилізованих розкритих коробочок бавовника та колосків пшениці, основних культур які вирощують у Киргизії. У верхній частині розташовано слово «Киргиз», в нижній – «Республікаси».
20. Герб Османської Імперії з написом «Grand Bazaar» 1461 р. (завершення будівництва) (Гранд Базар – один з найбільших у світі критих ринків).
Герб розташований над центральними воротами ринку «Нуруосманійе» на яких ще написано напис «Бог милує того, хто присвячує себе торгівлі». Герб Османської імперії був створений в кінці XIX століття у відповідності до європейських геральдичних традицій. На гербі зображено зелені коло і півмісяць (всередині кола знаходиться тугра султана Абдул-Хаміда II) на тлі променя зірки, під ними два прапора – червоний прапор османської династії і зелений ісламський прапор, поряд з ними різного роду зброя, щит з чалмою падишаха, квіти , ваги і дві книги, ще нижче п'ять медалей про пам'ятні події. Зірка в центрі уособлює панування Османської імперії, яка висвітлює своєю могутністю весь світ. Зброя і щит символізують військову міць імперії. Дві книги – це Коран і Сунна, а ваги на них – це гарант справедливості. Медалями нагороджувалися падишахи або особи за досягнення перед країною. Деякі із зазначених елементів герба Османської імперії успішно перекочували в державну символіку сучасної Туреччини.
21. Знак настінний «Бейрут, Ліван».
Складається з червоного щита з білим вигином, у який поміщене дерево – кедр. Герб дуже схожий на прапор Лівану, за винятком горизонтальної смуги на прапорі, що міняється на вигин. Кедр – традиційний символ Лівану, пов'язаний із християнством, (див. Псалом 91:13 – «Праведник цвіте, як пальма, піднімається подібно кедру на Лівані»). Кедр є також символом безсмертя. В XVIII столітті кедр стає символом християнської секти Маронітів, що поширила свій вплив переважно в Сирії та Лівані.
22. Новорічна листівка від Імператора Японії Акіхіто. Січень 2017 р.
Емблема Імператора Японії – традиційна емблема мон у вигляді стилізованої двошарової шістнадцятипелюсткової хризантеми. Особиста емблема Імператора Японії та його Імператорського дому. Офіційно використовується як замінник державного герба Японії. Хризантема була завезена до Японії з Китаю часів династії Тан (618 – 907). Спочатку її використовували як лікарську рослину, а з середньовіччя – як декоративну. Дев'ятий місяць японського календаря, що відповідає українському жовтню, називався «хризантемовим місяцем», а дев'яте число дев'ятого місяця – «святом хризантем». Це свято гучно відзначали в японському Імператорському палаці починаючи з VIII століття. На ньому розпивали хризантемові настійки, які, як вважалося, відганяють злих духів і забезпечують довголіття. Завдяки цьому святу виникли хризантемові візерунки, праобраз хризантемової емблеми, що були популярними серед двірцевої знаті. Їх носили на одязі як щасливий оберіг. Хризантема була улюбленим декоративним мотивом Імператора Ґо-Тоба (1183 – 1198), який використовував її як власний знак. Його успадкували монарші нащадки XIII століття, які перетворили приватний знак на емблему японських Імператорів. Відтоді хризантемова емблема стала тісно асоціюватися із Імператорським домом Японії.
23. Тарілка декоративна настінна з зображенням герба та портретами президентів США.
Велика печатка Сполучених Штатів – печатка, що використовується для підтвердження дійсності документів, виданих урядом США. Титульна сторона печатки використовується також як герб США. Малюнок печатки виконаний за проектом Дж. Прествича і В. Бартона, затверджений 20 червня 1782 року. Зображений білоголовий орлан з розпростертими крилами, який тримає у лапах маслинову гілку з 13 листками і 13 оливами та 13 стрілами. Це символізує мир та війну: «США прагнуть миру, але завжди готові до війни». Голова орлана традиційно повернена до оливкових віток. У дзьобі орлан тримає стрічку з написом: «E pluribus unum», що в перекладі з латинської означає: «З багатьох один» (це символічно вказує на те, що багато американських штатів утворюють одну країну, багато народів – одну націю). Над його головою розташована розетка з 13 (за кількістю перших штатів) п'ятикутними зірками, які усі разом утворюють зірку Давида. В перших проектах форму сузір'я у верхній частині герба не вказували, тому зірки розміщувались хаотично. У сучасному вигляді це сузір'я з'являється лише в першій половині XIX століття. На грудях орлана – щит розфарбований в кольори державного прапора, лише з двома відмінностями. Перша – на блакитному фоні немає зірок. Друга – більшість смуг білі, а не червоні, як на американському прапорі. Всього цих смуг є 13, знову ж таки за кількістю перших штатів.
24. Новорічна листівка від Президента Болівії Ево Моралеса. Січень 2017 р.
Герб Болівії – один з державних символів Болівії, прийнятий у нинішній формі в 1963 році. У його центрі знаходиться овал, в якому зображена гора Серро-Рико біля міста Потосі. За нею з лівого боку сходить сонце. Перед нею зображена альпака, національна тварина цієї країни, а також сніп пшениці і хлібне дерево. Останні два об'єкти втілюють природні ресурси Болівії. Овал оточений блакитною облямівкою, на якій золотими літерами написана назва країни, а в нижній частині розташовано десять зірок, що симполізують дев'ять болівійських провінцій. Десята зірка покликана нагадувати про провінцію Антофаґаста, втрачену в 1879 році за результатами Тихоокеанської війни на користь Чилі. За овалом по обидві сторони зображено дві групи з трьох червоно-жовто-зелених болівійських прапорів, два гарматних дула, дві пари мушкетів, бойова сокира і червоний фригійський ковпак. Усе це втілює волю жителів Болівії до захисту своєї країни і свободи. Над овалом сидить андійський кондор перед лавровим вінком.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах