Запрошуємо відвідати книжкову виставку "Шедеври світової поліграфії - видання колекції Ельзевірів"

Поділитися: 

Відділ стародруків та рідкісних видань НБУВ пропонує оглянути книжкову виставку «Шедеври світової поліграфії – видання колекції Ельзевірів». Виставка присвячена династії нідерландських видавців кінця XVI – початку XVIIІ  ст., ім’я яких увійшло в історію не лише голландського, а й світового книговидання. Книжкова продукція Ельзевірів набула високої популярності серед читачів через доступну ціну та зручний формат при збереженні високої поліграфічної якості видань. За понад 100 років своєї діяльності (1583-1712 рр.) п’ять поколінь ельзевірів видали фантастично багато: понад 2200 книг та 3000 наукових дисертацій. Тематика цих видань охоплює усі сфери науки, релігійну та художню літературу. Автори, що друкувалися у Ельзевірів, зробили внесок у розвиток точних наук, медицини, географії та філології.

У фондах ВСРВ зберігається понад 300 видань Ельзевірів, об’єднаних в окрему колекцію. У співвідношенні до загальної кількості продукції цього видавництва (понад 5 тисяч видань) – наша колекція незначна. Але хронологічно примірники, що її формують, охоплюють майже увесь період діяльності Ельзевірів в особі таких представників династії, як: Лодевейк старший, Матіас, Бонавентура, Ісаак, Абрагам, Йоган та його вдова, Абрагам молодший (лейденський осередок); Лодевейк молодший, Даніель та його вдова (амстердамський осередок); Петер (осередок в Утрехті). До складу експозиції увійшло більшість із тих видань, які вважаються віховими для  історії видавничої діяльності Ельзевірів. Це, зокрема, малоформатні видання із популярних серій античних класиків та «Республіки», якими прославилася лейденська друкарня Абрагама та Бонавентури Ельзевірів, а також наукові та художні видання амстердамської друкарні Лодевейка та Даніеля Ельзевірів. На виставці представлено видання із фіктивними вихідними даними, які, за бібліографією, входять до видавничої спадщини Ельзевірів. Серед них, зокрема, є видання міфічного друкаря П’єра Марте, під псевдонімом якого друкували свою продукцію як Ельзевіри, так і їхні послідовники.

Історичної цінності нашій колекції додають збережені на більшості примірників майстерно виготовлені оправи, книжкові знаки (штампи та екслібриси) та провеніенції, що відображають історію побутування цих книг у складі бібліотек навчальних закладів, монастирів та приватних власників, здебільшого на теренах України. Зразки характерних оправ та книжкових знаків також стали частиною експозиції.

Запрошуємо у різноманітний книжковий світ видавництва Ельзевірів, який відкривається у всіх своїх барвах крізь призму нашої колекції.

Виставку підготувала науковий співробітник відділу стародруків та рідкісних видань О. Ю. Курганова. Експозиція діє з понеділка по суботу, з 9.15 до 17.30 у приміщенні читальної зали відділу стародруків та рідкісних видань, 1-й поверх, кімн. 114, вул. Володимирська 62. Довідки щодо екскурсій за телефоном: (044)288-13-85.

Матеріал підготував відділ стародруків та рідкісних видань

Фотоматеріали: