Cемінар «Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи»

Поділитися: 
Дата події: 
8-11-2018

Програма семінару «Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи», що відбувся 8 листопада 2018 року у рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. 100-річчя Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського», як завжди  була різноплановою та насиченою. З огляду на визначний ювілей Бібліотеки,  фахівці підбивали підсумки роботи усіх напрямів діяльності НБУВ, що пов’язані з  забезпеченням збереження фондів на різних матеріальних носіях, починаючи з дня заснування установи. Це актуальні дослідження біологічних проблем збереження бібліотечних фондів, матеріалознавчі аспекти фізичного стану фондів, екологічні чинники впливу навколишнього середовища та багато-багато інших. Більшість цих технологій і досліджень розроблялися раніше та реалізуються сьогодні у відділах наукових технологій збереження фондів (ВНТЗФ), реставрації та оправи донині, але водночас ішлося й про інновації.

На цьогорічному семінарі, який відбувся у приміщенні НБУВ на вулиці Володимирській, з метою популяризації наукового доробку  виконавців науково-дослідних робіт, що розроблялися у відділі наукових технологій збереження фондів ЦКР упродовж останніх років, а також виробничих звершень відділів реставрації та оправи з наукової реставрації рукописних та стародрукованих книг, плакатів, карт та газет XVI-XIX століть, масової реставрації  аркушів друкованих видань, а також виготовлення твердих оправ для книжок, газет XIX-XXI ст., були оприлюднені змістовні презентації.  

У семінарі  брали участь 38 фахівців з питань збереження бібліотечних та архівних фондів України, представники  наукових та спеціальних бібліотек і музеїв України, а також науково-дослідних установ України.  Досвід роботи цих установ з питань забезпечення збереження документів у сучасних умовах та екології приміщень буде безумовно корисним іншим бібліотекам, архівам та музеям.

В обговоренні практичних проблем, теоретичних завдань та перспектив збереження бібліотечних фондів на різних матеріальних носіях узяли участь науковці та фахівці з Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України (м. Київ),  Львівської національної наукової бібліотеки України   імені Василя Стефаника (м. Львів), Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (м. Харків), Національної історичної бібліотеки України, Національної медичної бібліотеки України (м. Київ), наукової бібліотеки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Державної науково-технічної бібліотеки України  (м. Київ), Національної бібліотеки України для дітей (м. Київ), Національного науково-дослідного реставраційного центру України (м. Київ), а також спеціалісти Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. 

Було розглянуто питання про впровадження базових принципів превентивної консервації в сучасних умовах, екологічні та технологічні ризики збереження документів із фонду дисертацій у наукових бібліотеках, проблеми збереження та підходи до реставрації деструктованих шкіряних оправ, найважливіші аспекти запобігання надзвичайній ситуації як  основної складової у збереженні фондів наукової бібліотеки, оцифрування, відновлення та збереження фонографічних циліндрів Фоноархіву єврейської музичної спадщини НБУВ, а також проблеми мікологічної безпеки бібліотечних фондів, зокрема, фунгіцидної активності нових похідних гуанідину щодо мікроміцетів – контамінантів повітря книгосховищ та багато інших.

Учасники семінару активно й зацікавлено обговорили зазначені завдання,  запропонували активізувати співпрацю в галузі збереження та консервації документів у бібліотеках, музеях та архівах України в різних форматах та на основі різноманітних  угод. На засіданні було висловлено низку пропозицій до питань, що плануються для обговорення на  наступному семінарі. Зокрема, це стосується розробки рекомендацій до технологічних вимог з оформлення окремих видів документів, що надходять на постійне зберігання до Бібліотеки з інших сторонніх установ.

 

Науковий керівник семінару, в.о. заступника генерального директора з наукової роботи

Людмила Муха

                                                                         Учений секретар семінару,науковий співробітник

Любов Затока

 

Фотоматеріали: