Відлуння Ходжалинської трагедії

Поділитися: 
Дата події: 
25-02-2020

Бакинський міжнародний центр мультикультуралізму за сприяння Посольства Азербайджану в Україні й відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв'язків Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського провели в НБУВ 25 лютого круглий стіл на тему «Ходжалинська трагедія як антилюдський прецедент з точки зору міжнародного права і загальнолюдських цінностей». Участь у цьому заході взяли вчені, викладачі, громадські діячі та студенти. Інформаційну підтримку надало також азербайджанське інформаційне агентство Report.az.

Події 26 лютого 1992 року чорними сторінками лягли в історію азербайджанського народу. Як свідчать дані багатьох джерел, у ніч з 25 на 26 лютого 1992 року вірменські збройні формування, за участі деяких військовослужбовців 366-го полку Об’єднаних сил СНД, дислокованого в Степанакерті, штурмом зайняли місто Ходжали. Під час штурму та після нього загинули сотні мирних жителів. У низці джерел ця подія характеризується як найбільше та найжорстокіше кровопролиття в конфлікті навколо Нагірного Карабаху.

Член Бакинського міжнародного центру мультикультуралізму Марина Гончарук, відкриваючи зібрання, підкреслила важливість подібних заходів, які сприяють поширенню фактів про історичну правду, інформують про злочини проти людства. «Українці завжди вважали азербайджанський народ братнім народом, тому ми відчуваємо його біль. Сьогодні, коли ми говоримо про Ходжалинську трагедію, ми сумуємо разом з азербайджанським народом і вимагаємо покарання для тих, хто скоїв цей жахливий злочин», – зазначила вона.

Радник Посольства Азербайджану в Україні Камал Халілов, вітаючи присутніх, наголосив, що Ходжалинська трагедія стоїть у низці найбільших терористичних злочинів проти людяності. І сьогодні дуже важливо доносити фактологічну правду до громадськості, інформувати в тому числі й про трагічні сторінки історії, давати їм належну оцінку, робити все для того, щоб трагедії більше не повторилися. Він також навів деякі зі спогадів своїх співвітчизників, які пережили жах Ходжали.

Співчуття азербайджанському народові з приводу тих подій від імені керівництва Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського висловила завідувач відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв'язків НБУВ Тетяна Арсеєнко.  Таким трагедіям немає пояснення й виправдання, наголосила вона, адже люди мають жити й бути щасливими на своїй землі. Т. Арсеєнко зазначила, що бібліотека завжди виконуватиме одну зі своїх найголовніших функцій – просвітницьку, щоб інформувати суспільство про історичні реалії.

В обговоренні теми круглого столу  взяли також участь поетеса, перекладач азербайджанської літератури Леся Мудрак,  доктор філологічних наук, доцент, завідувач кафедри тюркології Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ірина Покровська, міжнародний секретар Європейської академії наук, мистецтв і літератури (Париж) Дмитро Чистяк.  З більш предметним аналізом подій, про які йшла мова, виступили вчені, котрі займаються дослідженням українсько-азербайджанських відносин, –  кандидат історичних наук, доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олег Купчик та кандидат історичних наук, старший науковий співробітник НБУВ Олександр Дуднік.

Прикметно, що учасниками заходу була й молодь – студенти Київського національного університету культури і мистецтв, а також азербайджанська група Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Зокрема, студентка 3 курсу азербайджанської групи Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка Софія Назарова виконала монолог дівчини, яка вижила дитиною під час Ходжалинських подій.

Розмова за круглим столом супроводжувалась виставкою літератури з фондів НБУ імені В.І. Вернадського про Ходжалинську трагедію. Представники Бакинського міжнародного центру мультикультуралізму і Посольства Азербайджану в Україні передали в дар бібліотеці нові видання  про історичні реалії, а також вручили пам’ятний подарунок на знак плідної співпраці.

Фотоматеріали: