Життя як експедиція й невпинний пошук

Поділитися: 
Дата події: 
26-10-2020

Згадуючи нашу колегу Ірину Сергєєву

26 жовтня 2020 року відбувся меморіальний онлайн-вечір «Життя як експедиція: згадуючи Ірину Сергєєву» з нагоди першого йорцайту (річниці відходу з життя) української дослідниці історії й культури східноєвропейського єврейства Ірини Сергєєвої (1958–2019), кандидатки історичних наук, керівниці відділу фонду юдаїки Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (з перших днів його заснування в 1990 році), викладачки програм із юдаїки Києво-Могилянської академії та членкині виконавчого комітету Української асоціації юдаїки.

Видатна дослідниця єврейської культурної спадщини прийшла до НБУВ у квітні 1986 року. Певний час працювала у відділі обмінно-резервного фонду, була завідувачкою сектору науково-технічного опрацювання фондів. На початку 1992 року він був перепрофільований на збирання єврейської літератури та рукописів, а в жовтні остаточно приєднаний до Інституту рукопису.

Керований нею підрозділ має довгу й складну історію, та своєю енергією й ентузіазмом Ірина Сергєєва надихала невеликий, згуртований колектив на грандіозну справу з відновлення унікального зібрання єврейських рукописів та друків. Вона розпочала роботу з відновлення довідкового-бібліографічного апарату на зібрання юдаїки, стала співкерівницею та співукладачкою цифрової антології «Єврейський музичний фольклор», спільного проекту НБУВ та Інституту проблем реєстрації інформації Національної академії наук України з перезапису матеріалів єврейського фоноархіву на сучасні електронні носії інформації та їх видання. У 1998 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Історико-книгознавчий аналіз та археографічний опис єврейських декорованих рукописних пам’яток України XVIII – першої половини ХХ століття».

Її фахові знання та ґрунтовні академічні дослідження високо цінує наукова спільнота як України, так і світу: це і монографії та статті про життя й етнографічно-збирацьку роботу визначного єврейського діяча Семена Анського, і студії про єврейську періодику в Україні, і дослідження унікальних єврейських рукописних записних книг громад і товариств – пінкасім. Чимало зробила Ірина Анатоліївна й для подальшого вивчення та повернення історичної пам’яті про Зіновія Кісельґофа, Марка Епштейна, Аврама Гаркаві, Мойсея Береговського, Юлія Енґеля. Пані Ірина охоче й захопливо ділилася своїми глибокими знаннями з улюбленої справи, надихала молодше покоління до академічної діяльності та популяризувала фонди рідної їй НБУВ. Багато ще планувала й прагнула зробити наша колега, яка була сповнена добра й любові до людей. На жаль, не встигла, не дала невблаганна хвороба…

Організаторами меморіального онлайн-вечора, присвяченого пам`яті   Ірини Сергєєвої, стали Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (відділ фонду юдаїки Інституту рукопису), Українська асоціація юдаїки та журнал «Judaica Ukrainica». Теплі слова про Ірину Анатоліївну Сергєєву, її багатолітню працю в НБУВ  й відродження відділу фонду юдаїки у 1990 – 2019 роках пролунали й від її колег. Вступне слово   Генерального директора Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Любові Дубровіної «Ірина Сергєєва: засновниця відділу фонду юдаїки та наукового дослідження єврейської культурної спадщини» зачитала модераторка заходу Тетяна Батанова, наукова співробітниця відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ. Про Ірину Сергєєву як духовного вчителя, викладачку й дослідницю юдаїки і подальше увіковічення її пам’яті та продовження її наукової праці говорив Віталій Черноіваненко, старший науковий співробітник відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ, президент Української асоціації юдаїки. Олексій Хамрай, завідувач відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства імені А. Ю. Кримського Національної академії наук України та старший науковий співробітник відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ згадав про перші роки роботи відділу, коли він ще був сектором науково-технічної обробки літератури при обмінно-резервному фонді Бібліотеки, відзначив особливу роль Ірини Анатоліївни у становленні цього підрозділу як наукового бібліотечного відділу й значного осередку збереження історико-культурної спадщини та вивчення юдаїки.

У вечорі спогадів узяли участь колеги, учні та друзі історикині з України, Ізраїлю, Росії, Литви та США. Це зокрема – Євген Котляр, професор кафедри монументального живопису Харківської державної академії дизайну і мистецтв; Юхим Меламед, незалежний дослідник єврейської архівної спадщини, історик; Шауль Штампфер (Ізраїль), професор-емерит, колишній керівник департаменту єврейської історії Єврейського університету в Єрусалимі; Вікторія Мочалова (Росія), старша наукова співробітниця Інституту славістики Російської академії наук, директорка центру «Сефер»;

Дмитро Ельяшевич (Росія), ректор Петербурзького інституту юдаїки; Лара Лемпертене (Литва), керівниця Центру досліджень юдаїки Департаменту документальної спадщини Національної бібліотеки Литви; Гілель Казовський (Ізраїль), науковий співробітник Музею історії євреїв Росії; Володимир Левін (Ізраїль), директор Центру єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі; Сергій Кравцов (Ізраїль), науковий співробітник Центру єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі; Борис Хаймович (Ізраїль), головний куратор Музею історії євреїв Росії; Веніамін Лукин (Ізраїль), співробітник Центрального архіву історії єврейського народу (Єрусалим); Людмила Шолохова (США), кураторка єврейської колекції Публічної бібліотеки Нью-Йорка, колишня співробітниця НБУВ; Девід Фішман (США), професор Єврейської теологічної семінарії в Америці; Елісса Бемпорад (США), професорка Міського університету Нью-Йорка; Надія Уфімцева, докторантка Національного університету «Києво-Могилянська академія». Також до онлайн-заходу долучилися слухачами й десятки інших колег, учнів і друзів Ірини Анатоліївни.

Організатори меморіального вечора щиро вдячні всім, хто зміг долучитись до більш як тригодинної події. Звісно, цього часу замало, щоб згадати всі грані серйозної праці, світло спілкування та доброту Ірини Сергєєвої. Але в наших серцях і пам’яті вона жива, доки ми її згадуємо й продовжуємо розпочату нею справу.

Організатори також повідомляють, що незабаром повний відеозапис події буде доступний онлайн для перегляду всіма охочими.