30 років з часу відновлення наукової юдаїки в НБУВ

Поділитися: 
Дата події: 
29-10-2020

29 жовтня 2020 року – ювілей нинішнього відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ

 Саме цього дня, 29 жовтня, в 1990 році був офіційно створений сектор науково-технічної обробки літератури обмінно-резервного фонду Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Цей сектор 1992 року перейменували й реорганізували в сектор сходознавства, а з 2002 року він став відділом фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ.

Створений 1990-го року підрозділ одразу почав займатися науковим вивченням і поверненням для читачів і дослідників унікальної історико-культурної спадщини євреїв України та світу. Адже у 1950 році, за розпорядженням радянської влади, відділ єврейської літератури закрили й вилучили з  основних фондів стародруковані та сучасні книги, пресу та рукописи, а каталоги і картотеки знищили. Рідкісні зібрання з юдаїки були сховані від бібліотекарів і дослідників на 40 років.

Ірина Анатоліївна Сергєєва (1958–2019), яка очолила підрозділ у 1990 році й була завідувачкою відділу до 26 жовтня 2019 року (нехай її пам’ять буде світлою та вічною!), підібрала фаховий колектив працівників і змогла  організувати, підбадьорити й надихнути кожного співробітника (а в більшості – співробітниць) на серйозну наукову й бібліотечну роботу з опису та вивчення рідкісних зібрань відділу. Багатолітня праця Ірини Сергєєвої та її колег з відділу відкрили знову юдаїку як частину історичної, культурної та академічної спадщини України.

У різний час у відділі працювали такі фахівці: Наталія Ісаєва (1923–2001), Світлана Русинова, Світлана Маркус, Іван Петровський, Микола Владимиров, Ірина Мусатова, Ксенія Кошелєва, Людмила Шолохова. Нинішній колектив наукових і бібліотечних працівників відділу фонду юдаїки –  Ольга Горшихіна, Ганна Ривкіна, Наталія Щеколдіна, Олександра Веселко, Олена Онищенко, Олексій Хамрай, Костянтин Чернухін, Ганна Калініч, Тамара Коростельова, Тетяна Батанова та Віталій Черноіваненко – гідно продовжує й розвиває їхню справу.

З нагоди 30-літнього ювілею відділ запрошує читачів і користувачів ще раз переглянути електронну книжкову виставку про традиції зберігання та наукового вивчення юдаїки в нашій Бібліотеці «Історія відділу фонду юдаїки Інституту рукопису: до 100-річчя НБУВ», яку в 2018 році підготувала Ганна Абрамівна Ривкіна, головний бібліотекар відділу фонду юдаїки.

Виставка розміщена за посиланням: http://www.nbuv.gov.ua/node/4222.