Уже чверть століття звучить в Антарктиді ім’я академіка Володимира Вернадського

Поділитися: 
Дата події: 
23-03-2021

25-літтю роботи української антарктичної станції  «Академік Вернадський» присвячена електронна виставка сектору картографічних видань НБУВ

У лютому нинішнього року виповнилося 25 років передачі Україні від Великої Британії антарктичної станції «Фарадей». Над станцією було піднято синьо-жовтий стяг, а її назва змінилася на «Академік Вернадський» – на  честь видатного українського вченого, академіка Володимира Вернадського, першого президента НАН України. Саме тут, на постійно діючій станції «Академік Вернадський», було відкрито таке загрозливе явище, як озонова діра, і проводяться спостереження, крім інших завдань, за її змінами. 20 січня 2021 року рішенням уряду України  на три роки продовжено Державну цільову науково-технічну програму досліджень в Антарктиці.

         30 країн мають в Антарктиді свої станції, постійні чи сезонні. Для України, окрім престижу на світовій арені, це також велике «вікно можливостей»: наші науковці мають змогу долучатися до дослідження проблем планетарного масштабу. Як відомо, Антарктида – шостий материк нашої планети, він був відкритий останнім і до цього часу залишається найменш вивченим.

25-й річниці роботи української антарктичної станції «Академік Вернадський» присвячена електронна    виставка   сектору   картографічних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Вона інформує щодо  наявних у фонді   Бібліотеки карт  та   книжкових   видань   про  Антарктиду  й   Антарктику  в цілому. Зокрема, тут нагадується, що в Антарктиді знаходиться умовна географічна точка – Південний  полюс.  Вважається, що Південний полюс був відкритий 14 грудня 1911 р. норвезьким  полярним дослідником Руалем Амундсеном. Ще один полярник  з Великобританії – Роберт Скотт – досяг Південного полюсу 18 січня 1912 року, і зауважте, що в складі цієї експедиції був і українець, уродженець Полтавщини.

           А найдавніші зображення  невідомої південної землі – Антарктиди – існували  ще  на античних картографічних документах. Так, на карті картографа та турецького адмірала Пірі Рейса, створеній у 1513 році, чудово розпізнаються й обриси узбережжя Антарктиди.

Про це  та багато іншого дізнайтесь, переглянувши електронну виставку «Антарктика. Південний полюс Землі» за посиланням http://www.nbuv.gov.ua/node/5472.