16 травня – Всесвітній День біографа

Поділитися: 
Дата події: 
16-05-2022

Колектив Інституту біографічних досліджень палко й сердечно вітає творче співтовариство – науковців, літераторів, журналістів, аматорів біографічних і краєзнавчих розвідок, фахівців бібліотечно-інформаційної сфери, усіх причетних до справи біографічних студій, інтеграції біографічної інформації та поширення біографічних знань з Днем біографа – Biographer's Day!

Цьогоріч вітчизняні біографісти зустрічають своє професійне свято в умовах збройного протистояння України російській агресії. Але коли гуркочуть гармати, музи не повинні мовчати!

Пам’ятаймо, що українській біографіці завжди належало особливе місце у відстоюванні національних інтересів нашого народу, патріотичній консолідації суспільства, згуртуванні його навколо славних імен героїв, геніїв і страдників, які для всіх поколінь наших співвітчизників є непреложними символами Батьківщини, утвердженням її духовної свободи й незалежності. Українська біографіка повсякчас знаходилася і нині перебуває в серцевині національного буття. Водночас сучасні реалії особливо спонукають українських біографістів по-новому осмислити гуманістичні цивілізаційні цінності європейської науки й культури, новітні здобутки світової біографіки.

У центрі її нині знаходяться проблематика людської долі, уявлення про значущість досвіду кожного, необхідність збереження пам’яті про тих, хто пішов, пошанування здобутків і засвоєння досвіду наших сучасників.

Провідне місце в біографіці новітньої доби все більше належить не життєписам великих і славетних, глорифікації їх образів, а пошукові найрізноманітніших шляхів осягнення й відображення життєвого шляху, здобутків і переживань, моральних цінностей звичайних, простих людей – трудівників, учасників і свідків буремних подій минулого й сьогодення. Сучасна біографіка вже не повчає читачів наслідувати прикладам героїв, а кличе людей до роздумів, заохочує до активної творчості в розбудові власного життя, реалізації внутрішнього креативного потенціалу. Значне місце в напрацюваннях новітньої світової біографіки займає стимулювання інтересу до родинної історії, до постійного переосмислення нашими сучасниками власного життєвого шляху – усього того, що здобуло нині назву Life writing – «писання» або «записування життя».

Немає сумніву, що нинішня буремна доба в усіх її героїчних звершеннях і драматичних, трагічних проявах мусить стати і вже стає об’єктом дослідницьких зусиль біографістів, наполегливого збирання документів і людських свідчень, записування інтерв’ю, спогадів про недавні події, увічнення пам’яті тих, хто віддав своє життя за свободу України, розповідей про героїв і трудівників, які серед нас.

Обов’язком дослідників-біографістів нині є збереження в живих обличчях і характерах для наших сучасників і наступних поколінь правди про боротьбу народу України за право жити на своїй вільній землі, про людську самовідданість і відвагу, рішучість, переживання, страждання й особисті трагедії співвітчизників.

Дорогі колеги! Щиро вітаємо всіх, хто докладає свої зусилля до важливої і гуманної справи розвитку біографічних досліджень, поширення біографічних знань, промоції біографічного читання, підтримки (авто)біографічної творчості наших співгромадян!

Зичимо вагомих творчих досягнень у цій шляхетній, так важливій для нашого суспільства справі!