Збереження і вивчення єврейської друкованої спадщини України

Поділитися: 
Дата події: 
4-10-2022

4 жовтня 2022 року  відділ фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ провів семінар «Збереження і вивчення єврейської друкованої спадщини України». Захід відбувся в дистанційному онлайн-форматі на платформі Zoom у межах Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг», яку 4–6 жовтня проводить Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського.

Семінар із юдаїки в межах щорічної конференції НБУВ відбувся другий рік поспіль, позаяк учасники минулорічного семінару висловлювали побажання, щоб такі заходи стали періодичними. На семінарі було представлено дев’ять доповідей. Модерували захід наукові співробітники відділу фонду юдаїки НБУВ Тетяна Батанова і Віталій Черноіваненко.

Серед доповідачів — українські дослідники Сергій Гірік (Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво»), Таїсія Сидорчук і Надія Уфімцева (Національний університет «Києво-Могилянська академія»), Тамара Куцаєва (Національний музей історії України), Костянтин Ткачук (Громадська організація «Культура заради майбутнього»), Тетяна Полюхович (Педагогічний музей України), а також співробітники відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ Тетяна Батанова, Віталій Черноіваненко і Ганна Ривкіна та співробітники відділу пресознавства НБУВ Олена Залізнюк і Ірина Швець.

Під час семінару прозвучали доповіді, присвячені єврейським книгам (релігійним мовою іврит XVI–XIX ст. та світським мовою їдиш XX ст.) і газетам (кінець XX – початок XIX ст.) у фондах НБУВ; єврейським друкованим виданням у фондах Педагогічного музею України і Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, а також юдаїці в бібліотечній колекції Омеляна Пріцака, що зберігається в НаУКМА; єврейській друкованій спадщині в часописі «Киевская старина» і діяльності Державного видавництва національних меншостей УРСР. Ще одна важлива доповідь стосувалася питання оцифрування української єврейської періодики. У ній було окреслено основні виклики та можливості реалізації такого оцифрування в Україні, а також здійснено порівняння з досвідом інших країн, зокрема Ізраїлю, Польщі, США.

Наприкінці семінару учасники обговорили доповіді й висловили думки щодо тематики наступних семінарів із юдаїки.

З тезами всіх доповідей семінару можна детальніше ознайомитися на порталі НБУВ за посиланням:

http://conference.nbuv.gov.ua/site/reports/id/28/section/99.

Фотоматеріали: