9 червня відбулось чергове засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, яке відкрила генеральний директор Бібліотеки член-кореспондент НАНУ Л.А. Дубровіна.
Основну його частину було присвячено розгляду питання про стан виконання Тематичного плану наукових досліджень НБУВ у першому півріччі 2023 року. Тож члени Вченої ради заслухали звіти наукових підрозділів про цю роботу.
Заступник генерального директора з наукової роботи В.М. Горовий зазначив, що протягом звітного періоду співробітники відділу оперативної інформації Служби інформаційно-аналітичного забезпечення (СІАЗ) проводили науково-дослідну роботу в рамках планової теми «Інформаційно-аналітичні ресурси бібліотек як складова інформаційної основи сучасного національного розвитку», досліджуючи питання розвитку бібліотечних технологій, спрямованих на зменшення дистанції між процесом виробництва інформації та її використанням в інформаційному суспільстві; ролі бібліотеки в системі соціальних інформаційних комунікацій.
Практика роботи поточного року, ускладнена війною РФ проти України, підтвердила правильність багаторічного орієнтиру СІАЗ і відділу на опанування, розвиток і вдосконалення форм і методів як дистанційної роботи підрозділів, так і дистанційного обслуговування користувачів. Це дало змогу швидко організувати виробничий процес у дистанційному режимі в умовах війни і перебування співробітників на різних локаціях. Тому подальші дослідження можливостей дистанційної роботи, використання хмарних сервісів, інших онлайн сервісів, мобільних застосунків, соціальних мереж – серед основних завдань відділу. В.М. Горовий представив також Збірник наукових праць, в якому висвітлюються актуальні питання розвитку інформаційного суспільства в умовах широкомасштабного вторгнення рф в Україну, трансформація його інструментів і ресурсів.
Про перебіг виконання науково-дослідної роботи “Технологічні та соціально-економічні чинники довговічності особливо цінних бібліотечних фондів, що становлять культурне надбання України” доповів заступник генерального директора з наукової роботи Ю.С. Ковтанюк. Основна мета цього дослідження полягає у розробці та впровадженні різних форм та методів перспективної, превентивної та оперативної консервації для забезпечення фізичного збереження фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, що є національним культурним надбанням. Тож з метою удосконалення режимів зберігання особливо цінних документів НБУВ продовжує дослідження моделей систем збереження раритетних бібліотечних документів НБУВ задля осучаснення їх складових. Також, прагнучи осучаснити методи, матеріали та обладнання для консервації, зокрема класичної реставрації, здійснено вхідний контроль п’яти реставраційних та витратних матеріалів фірми KLUG-CONSERVATION, щоб стабілізувати та відновлювати документи з ослабленою матеріальною основою. Паралельно з метою вдосконалення інформаційної архітектури ресурсів з питань збереження унікальних документів доопрацьовано пакет документів для реєстрації бази даних «Збереження унікальних документів».
Директор Інституту книгознавства Г. І. Ковальчук відзначила, що наукова робота відбувалась у складних умовах воєнного стану, проте основні планові завдання виконані. За 5 місяців поточного року вчасно завершено підготовку планових видань, робота зосереджується над написанням планових праць, підготовкою статей, виступів на різного роду наукових заходах; поповнюються електронні каталогів, проводяться виставки з фондів відділів, популяризація діяльності Інституту в різних формах.
Головним завданням Інституту біографічних досліджень НБУВ (директор інституту член-кореспондент НАН України В. І. Попик) протягом зазначеного періоду було вивчення проблем колективної біографії представників різних поколінь діячів науки і культури, вітчизняної мемуарної традиції, графічних моделей у світовому біографічному дискурсі, біографіки діячів музичного мистецтва, біографічної складової у періодичних виданнях НТШ. Ряд напрацювань присвячені переосмисленню проблем української біографіки в контексті подолання впливів імперської ідейної спадщини, нових завдань біографіки в умовах протистояння російській агресії. Розгорнуто підготовку чергового, 24-го випуску фахового збірника наукових праць «Українська біографістика = Biographistica Ukrainica». Інститутом біографічних досліджень організовано низку заходів з з розвитку інформаційної діяльності, активізації наукових комунікацій з іншими дослідницькими центрами, з громадськістю, читачами.
Директор Інституту архівознавства (ІА) Л. М. Яременко повідомила, що науково-дослідна робота інституту в процесі виконання теми «Формування та актуалізація документної інформації Архівного фонду НАН України як складової історичної пам’яті про українську науку» зосереджувалась на дослідженні процесів формування архівного фонду НАН України; джерел з історії розвитку академічної науки; вдосконалення фондової організації та механізмів доступу до ретроспективної документної інформації; на створенні та розкритті інформації архівних документів та активному й всебічному її використанні; комплексному аналізі діяльності академічних архівів, як суб’єктів формування історичної пам’яті про українську науку. Продовжено вивчення і здійснення наукового аналізу процесів створення і функціонування службової документації та документаційного забезпечення діяльності організацій, що входять до складу НАН України, питань експертизи цінності архівних документів, їх фондування та створення науково-довідкового апарату.
З особливою приємністю Лідія Миколаївна відзначила, що в означений період постановою Президії НАН України від 08.03.2023 року головного наукового співробітника ІА НБУВ академіка Олексія Семеновича Онищенка нагороджено Відзнакою НАН України «За сприяння розвитку науки» – за багаторічну невтомну плідну працю вченого, педагога і талановитого організатора науки, вагомий особистий внесок у розвиток української соціогуманітаристики та активне сприяння дослідженню і популяризації національної наукової спадщини.
Дослідження та аналіз джерел наукової інформації з питань принципів розвитку сучасної цифрової інфраструктури знань, визначення ролі наукових бібліотек у формуванні інфраструктури знань цифрового суспільства здійснювалися протягом цього періоду в Інституті інформаційних технологій. Завідувач відділу ІІТ С. С. Гарагуля конкретизував, що вівся перманентний моніторинг вітчизняних та міжнародних баз даних наукової інформації (ScienceDirect, Research4Life, ResearchGate тощо), здійснювались збір та аналітика публікацій за науковою темою, формувалася джерельна база для наукових реферативних оглядів та публікацій за темою дослідження (загалом – понад 150 джерел). Також здійснювався перманентний моніторинг вітчизняних та міжнародних баз даних наукової інформації (ScienceDirect, Research4Life, ResearchGate тощо), здійснювався збір та аналітика публікацій за науковою темою, формувалася джерельна база для наукових реферативних оглядів та публікацій за темою дослідження (загалом – понад 100 джерел). У науково-прикладній площині наукова тема реалізовується через формування низки наукових електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів.
Наукові дослідження співробітників трьох відділів НБУВ: відділу національної бібліографії, відділу науково-бібліографічної інформації, відділу пресознавства (завідувач відділу національної бібліографії С.С. Кіраль) були об’єднані спільною темою «Історико-бібліографознавчі дослідження української періодики та формування електронного ресурсу національної бібліографії». У першому півріччі 2023 року наукова робота відділу пресознавства виконувалася за планом науково-дослідної роботи НБУВ за підтемою «Українська періодика як об’єкт дослідження теоретичних і практичних проблем національної бібліографії», що є складовою наукової теми «Історико-бібліографознавчі дослідження української періодики та формування електронного ресурсу національної бібліографії».
В Інституті рукопису НБУВ (директор Інституту О. П. Степченко) продовжувалась науково-дослідна діяльність у рамках затвердженої відомчої науково-дослідної роботи «Історико-культурні дослідження рукописної спадщини України: традиційні форми та цифрові технології» Зокрема, здійснено ґрунтовні та багатоаспектні дослідження в галузі науково-дослідної, науково-методичної, науково-практичної та науково-інформаційної роботи з рукописними фондами. Зокрема, продовжено розробку теоретичних питань місця та ролі рукописної спадщини в духовній культурі України і системі соціальних комунікацій. Проведено кодикологічні дослідження (виявлення, атрибуція, вивчення оздоблення та оправи рукописної книги, науковий опис) кириличної рукописної книги XVI–XVII століть, науковий опис єврейської рукописної книги.
Про стан виконання Тематичного плану наукових досліджень НБУВ за темою «Теоретичні та прикладні аспекти організації діяльності бібліотечно-інформаційного комплексу в сучасних умовах» у першому півріччі 2023 року звітувала т.в.о. директора Інституту бібліотекознавства О.Г. Яковенко. Вона зазначила, що науково-дослідна робота зосереджувалася на формуванні джерельної бази дослідження, розробленні концептуальних засад управління бібліотечно-інформаційним комплексом як складника науково-інформаційного потенціалу країни в умовах несприятливих зовнішніх чинників; вивченні підходів, розробленні критеріїв і рекомендацій щодо актуалізації та модернізації бібліотечно-інформаційного ресурсу наукової бібліотеки та його використанні в сучасних умовах; науково-методичному забезпеченні діяльності та взаємодії наукових бібліотек у сучасних умовах. Здійснюється також відповідна робота з моніторингу впливу воєнного стану в Україні на наукові бібліотеки, вивчення світового резонансу на підтримку бібліотек і бібліотечної справи України в умовах воєнного стану.
Директор Національної юридичної бібліотеки НБУВ Ю.М. Половинчак доповіла, що згідно з планом на 2023 рік установою здійснювалися: наукове дослідження проблем теорії, методики, стану розвитку соціально-правового інформування в бібліотечній галузі; з’ясування стану суспільного запиту на забезпечення інформацією правового характеру та задоволення його у бібліотечній справі; дослідження рівня правової культури та побутування правової інформації у національному інформаційному просторі в контексті інформаційно-наукової діяльності бібліотек. Дослідження знайшли відображення у наукових статтях співробітників НЮБ – загалом підготовлено 17 наукових публікацій.
Після активного обговорення доповідей, висловлення зауважень, пропозицій і побажань звіти структурних підрозділів були затверджені.
Заступник генерального директора з наукової роботи Ю. С. Ковтанюк виступив з пропозицією щодо створення спеціального структурного підрозділу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Мова йде, пояснив він, про назрілу необхідність упорядкування структури та функцій підрозділів НБУВ з важливих напрямів науково-дослідної та науково-практичної діяльності щодо наукових технологій збереження, консервації, реставрації й оцифрування фондів НБУВ, спрямованих на превентивну консервацію документів, впровадження інноваційних технологій, зокрема оцифрування фондів тощо. Саме для цього є потреба створити структурний підрозділ, що виконував би вищезазначені функції й завдання, як єдиний науково-дослідний та координаційно-методичний орган з питань забезпечення збереження фондів НБУВ та установ Національної академії наук України, що спроможний здійснювати наукову розробку технологічних, організаційних і методичних засад забезпечення фізичного збереження інформаційних ресурсів НБУВ у процесі їх формування, зберігання та використання.
Тож він запропонував створити найближчим часом в НБУВ Центр збереження й оцифрування фондів, до якого долучити відділ наукових технологій збереження фондів, відділ реставрації, відділ оправи та у складі якого створити відділ оцифрування фондів.
Пропозицію Ю.С. Ковтанюка було підтримано.
Учасники засідання розглянули й рекомендували до друку рукописи видань:
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах