Вітаємо з Днем біографа!

Поділитися: 
Дата події: 
16-05-2024

Святкування Дня біографа – Biographer's Day, який відзначається у всьому світі 16 травня, стало вже традицією серед українського співтовариства дослідників-біографістів – професіоналів і аматорів біографічних студій, краєзнавців, письменників і журналістів, які працюють над біографічними публікаціями, фахівців, котрі розбудовують електронні ресурси біографічної інформації, а також бібліотекарів, усіх тих, хто поширює біографічні знання, заохочує наших співвітчизників до біографічного читання та (авто)біографічної творчості.

Колектив Інституту біографічних досліджень палко й сердечно вітає творче співтовариство біографів – науковців і літераторів, журналістів з професійним святом!

Третій рік поспіль ми відзначаємо День біографа в умовах героїчної боротьби українського народу за священне право жити на своїй землі, у своїй суверенній державі, пам’ятати свою історію й пошановувати імена, які є непорушними символами Батьківщини, плекати й продовжувати національні традиції.

У драматичних реаліях воєнних випробувань значення біографіки, інтерес до неї відчутно зростають. Біографічне знання все більш потужно входить у простір інтелектуального й духовного життя широкого загалу наших співвітчизників, наповнюється новими смислами. Нині йдеться вже не тільки про імена тих діячів – геніїв і пророків, які були біля самої серцевини національного життя, самовідданих борців, з котрими пов’язане утвердження духовної свободи й державної незалежності України, визначних діячів, які збагатили вітчизняну науку й освіту, культуру та мистецтво. Війна прискорила творче освоєння українською біографікою новітніх спрямувань європейської і світової біографіки, у центрі яких інтерес і повага до особистості кожної людини, її життєвого шляху й досвіду, здобутків, переживань, моральних цінностей, боротьби з викликами долі, розуміння і співпереживання її радощів і болів. У центрі уваги нині – проблематика людської долі, уявлення про значущість досвіду кожного, необхідність збереження пам’яті про тих, хто пішов, і пошанування здобутків та засвоєння прикладу й досвіду наших сучасників.

Ідеться саме про те, що відповідає запитам та інтересам сучасного українського читача, насамперед – представників молодших поколінь, інтерес яких до біографічного знання зумовлений перш за все прагненням, спираючись на досвід попередників і сучасників, їх принципи й ідеали, знайти свій власний шлях у буремному вирі подій, розбудувати себе як відповідальну за свою долю самодостатню особистість, реалізувати власний креативний потенціал.

Важливим завданням фахівців і аматорів біографіки нині постає стимулювання інтересу наших співгромадян до родинної історії, встановлення духовного діалогу зі своїми попередниками, а також до постійного переосмислення ними власного життєвого шляху – усього того, що здобуло нині у світі назву «Life writing» – «писання» або «записування життя». Драматичні події війни по-новому поставили питання про фіксацію неповторних історій кожної людини, необхідність збирання документів і свідчень, записування інтерв’ю, спогадів про воєнні події учасників бойових дій і очевидців злодіянь ворога, розповідей тих, хто вимушений був покинути рідну домівку, а також про увічнення пам’яті тих, хто віддав своє життя за свободу України, збирання розповідей про героїв війни і подвижників-трудівників, які серед нас.

Усе це є необхідним саме зараз, тому що йдеться не лише про те, щоб зберегти в живих обличчях і характерах для наших сучасників і наступних поколінь правду про боротьбу народу України, але й сьогоді допомогти нашим співгромадянам у своїх розповідях і спогадах осмислити трагічний досвід, не «розплескати» його у вирі відчаю та емоцій, а збагатитися ним, подолати тяжкі психологічні травми, духовно зрости, стати більш стійкими, мудрішими, витривалішими, зберегти в душі людяність, доброту, гуманістичні цінності й ідеали, які є основою духовності Українського світу. Дослідники-біографісти, усі причетні до опрацювання й поширення біографічної інформації повинні пам’ятати, що людські рани, завдані війною, лікуються не лище соціальною й психологічною допомогою, але й потребують міцного підґрунтя культури, на яке українці можуть спиратися. Біографіка, біографічне знання є важливою частиною національної культури.

Дорогі колеги! Щиро вітаємо всіх, хто докладає зусиль до розвитку біографічних досліджень, поширення біографічних знань, промоції біографічного книговидання й читання, збирання людських свідчень про боротьбу попередніх поколінь і драматичні події сучасності!

Зичимо вагомих творчих досягнень у цій шляхетній, гуманній, такій важливій для нашого суспільства справі!

 

Колектив Інституту біографічних досліджень

 

З відеозаписами Біографічного калейдоскопу – 2024, присвяченого Дню біографа, можна ознайомитися на сторінці YouTube Інституту біографічних досліджень https://www.youtube.com/playlist?list=PLVqzIULRBr4Y6DxVOkS6gFkgeEsEzLvsz

Відео YouTube: