29 липня Національну бібліотеку України імені В.І. Вернадського відвідали з ознайомчим візитом Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Австрія в Україні Арад Бенкьо, аташе Еліас Фонметц та перекладач і персональний асистент Посла Світлана Ірза.
Гості з великою цікавістю ознайомилися з архітектурою центрального корпусу НБУВ на Голосіївському проспекті, про особливості якої та загалом про діяльність Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського як просвітницького й наукового центру розповів їм заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Юрій Ковтанюк. Він також запросив дипломатів знайти можливість відвідати й ще один корпус НБУВ – історичний, на вулиці Володимирській, який перебуває під охороною держави як особливо цінний об’єкт національної спадщини і в якому зберігаються унікальні раритети давнини та інші надзвичайно цінні культурні надбання.
Разом з тим гостей особливо цікавила Австрійська бібліотека, яка функціонує при НБУВ. Вона має свою історію, була створена у 1992 році на підтримку проєкту «Австрійські бібліотеки за кордоном», ініціатором якого наприкінці 80-х років минулого століття стало Федеральне міністерство європейських та закордонних справ Австрії. Місцями створення бібліотек у цьому проєкті визначалися насамперед університетські міста та бібліотеки переважно в країнах Центральної та Південно-Східної Європи.
Пропозицію Відня про створення своїх інституцій в Україні, які б репрезентували сферу науки і культури, українська сторона сприйняла з великим ентузіазмом. Тисячі томів історичної та художньої літератури надійшли тоді з Відня в Україну. В листопаді 1992 року Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського отримала від Австрії неоціненний дар – універсальну книжкову колекцію німецькою мовою. Відтак і почалась історія власне Австрійської бібліотеки в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського. Австрійська бібліотека стала тим рушієм і об’єднанням, завдяки якому розпочалася та здійснюється наукова й культурна співпраця між Україною й Австрією.
Нині діяльність Австрійської бібліотеки у Києві є різноплановою і багатовекторною, про що розповіли дипломатам завідувачка відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків НБУВ Людмила Дем’янюк і науковий співробітник відділу Галина Безпала. Це – бібліотека з усіма її класичними функціями, що відповідають вимогам сьогодення, це водночас і культурний центр, який пропагує культуру, науку, видавничу справу Австрії. А також це унікальна для Києва колекція видань німецькою мовою, яка є невід'ємною частиною 16-ти мільйонного фонду Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.
Крім того, за сприяння та підтримки Федерального міністерства європейських та закордонних справ Австрії, Посольства Австрії в Україні Австрійською бібліотекою було організовано низку українсько-австрійських наукових та культурно-просвітницьких заходів (наукові конференції, презентації, інші заходи).
Сьогодні фонд Австрійської бібліотеки нараховує понад 16 тисяч одиниць зберігання. Окрім книжок, це ще й періодичні видання, переважно журнали, СД-диски, переклади австрійських авторів, дослідження українських науковців щодо австрійських діячів науки й культури тощо. З частиною цього фонду ознайомились гості, зацікавила їх також розгорнута в бібліотеці книжкова виставка, присвячена 100-річчю від дня смерті Франца Кафки.
Заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Юрій Ковтанюк детальніше поінформував візитерів про цьогорічну міжнародну наукову конференцію «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір», яка буде проведена в жовтні нинішнього року. Він запросив пана посла до участі у пленарному засіданні цієї конференції та до виступу на ньому. Повідомив він також про те, що однією з панелей наукової дискусії на конференції є проведення круглого столу «Рецепція творчості Франца Кафки у бібліотечних зібраннях (до 100-річчя від дня смерті)», і в ньому бібліотека сподівається на участь як українських, так і австрійських літераторів, істориків, культурологів.
Пан Бенкьо охоче прийняв цю пропозицію. Він відзначив, що як історик за фахом високо оцінює діяльність Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського щодо розвитку й зміцнення наукових і культурних зв’язків наших країн, зокрема й роль у цьому Австрійської бібліотеки НБУВ. У нинішній непростий для української держави час Австрія простягає їй руку допомоги. Цілком зрозуміло, що це також стосується і діяльності НБУВ як надзвичайного осередку збереження унікальних історичних і культурних цінностей, тож варто обопільно визначити конкретні кроки щодо надання такої потрібної нині допомоги.
І дипломати, і представники НБУВ висловили впевненість у продовженні плідних контактів та співробітництва.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах