У рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечних простір» відбувся семінар, присвячений українській юдаїці
8 жовтня 2024 року відділ фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського провів семінар «Українська юдаїка: історія збереження та вивчення бібліотечних, архівних, музейних фондів і пам’яток України». Захід відбувся в дистанційному онлайн-форматі на платформі Zoom у межах Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечних простір», яка 8–10 жовтня триває в організувала НБУВ.
Семінар із юдаїки в межах щорічної конференції НБУВ відбувся четвертий рік поспіль. На заході було представлено дванадцять доповідей. Модерували семінар наукові співробітники відділу фонду юдаїки НБУВ Тетяна Батанова і Віталій Черноіваненко.
Серед доповідачів – українські дослідниці й дослідники: Сергій Гірік (Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво»), Таїсія Сидорчук і Надія Уфімцева (Національний університет «Києво-Могилянська академія»), Євген Котляр (Харківська державна академія дизайну і мистецтв), Анатолій Подольський (Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАНУ), Олексій Хамрай (Інститут сходознавства імені А. Ю. Кримського НАНУ), Валерій Левченко (Одеський національний морський університет), Андрій Крючин, Ігор Косяк і Надія Солоніна (Інститут проблем реєстрації інформації НАНУ), а також співробітники відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ Тетяна Батанова, Віталій Черноіваненко, Ганна Ривкіна й Ольга Горшихіна.
Для обговорення на семінарі було включено доповіді, присвячені різноманітним напрямам вивчення єврейської спадщини: «Бібліологічному збірнику» Інституту єврейської культури при ВУАН як джерелу вивчення українських бібліотечних фондів юдаїки; постаті Софії Другобицької та її внескові в збереження єврейської культури та мови їдиш в Україні; діяльності єврейських їдишомовних літераторів в Одесі в 1920–30-ті роки; традиціям синагогального малярства і харківському досвіду збереження єврейських пам’яток; єврейській пресі Німеччини 1919–1938 років (за матеріалами відділу фонду юдаїки НБУВ); колекції Мойсея Береговського з фондів Інституту рукопису НБУВ та перспективам уведення її до наукового обігу; юдаїці в Науковому архіві НаУКМА; універсальній десятковій класифікації єврейських мов; каталогізації єврейських друків в Україні; книжковій юдаїці в аукціонних каталогах (на прикладі Sotheby’s). Крім того, дві доповіді було присвячено видатному єврейському письменникові Шолом-Алейхему, якому цього року виповнилося б 165 років від дня народження, – а саме його рукописній спадщині, що зберігається у фондах Інституту рукопису та Інституту архівознавства НБУВ, і репрезентації письменника та його творчості в українській і світовій філателії.
Виголошені доповіді супроводжувалися активними дискусіями. Також учасники висловили свої міркування й побажання щодо майбутніх семінарів з юдаїки у НБУВ.
Тези всіх доповідей семінару доступні за посиланням: conference.nbuv.gov.ua/site/reports/id/34/section/182.
Відеозапис заходу невдовзі буде опубліковано на YouTube-каналі партнерської організації відділу фонду юдаїки НБУВ – Української асоціації юдаїки. Там же можна знайти і відеозаписи семінарів з юдаїки попередніх років.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах