Збереження та популяризація рукописної спадщини України у вітчизняному та світовому просторі

Поділитися: 
Дата події: 
10-10-2024

10 жовтня 2024 року в рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» відбулося засідання секції 4 «Збереження та популяризація рукописної спадщини України у вітчизняному та світовому просторі» (наукові керівники – директорка Інституту рукопису НБУВ, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Ольга Степченко; завідувачка відділу джерелознавства Інституту рукопису НБУВ, кандидатка історичних наук Тетяна Коваль; модератор та учений секретар – старша наукова співробітниця відділу фондів рукописної спадщини Інституту рукопису НБУВ, кандидатка історичних наук Алевтина Сукало).

 Для участі в засіданні секції  зареєструвались 21 особа, підключились онлайн – 7. У роботі секції взяли участь науковці та дослідники з Інституту рукопису НБУВ, Інституту церковної музики Українського Католицького університету, Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка, Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України, Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України, Національного музею історії України, Рівненського обласного краєзнавчого музею Рівненської обласної ради, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного заповідника «Софія Київська», представники видавництва «Горобець» та інші.

Засідання секції відкрила директорка Інституту рукопису НБУВ О. Степченко. У вітальному слові до учасників секції пані Степченко розповіла про виклики сьогодення у дослідженні та збереженні наукової й історико-культурної спадщини в умовах військової агресії; поінформувала, що на секцію було подано 27 доповідей та презентацій наукових видань ІР НБУВ, що вийшли упродовж останнього року, обговорення яких проходило як в очному, так і в онлайн форматі (за допомогою платформи Zoom), окреслила хронометраж виступів.

На секції прозвучали цікаві факти про нові дослідження та відкриття, що вперше вводяться до наукового обігу. Докторка історичних наук, професорка, провідна наукова співробітниця ІР НБУВ Н. Шип у своїй доповіді розкрила причини та наслідки імперських амбіцій Росії у привласненні історичної спадщини Київської Русі, нівеляції російською стороною української національної ідентичності, що викликало жваву увагу присутніх.

Кандидатка історичних наук, доцентка Київського столичного університету імені Бориса Грінченка М. Будзар розповіла про чернетку листа К. Галаган, який зберігається у фондах ІР НБУВ та стосується позиції авторки щодо діяльності директора  Колегії Павла Галагана І. Анненського. 

Старший науковий співробітник відділу джерелознавства ІР НБУВ, кандидат філологічних наук Є. Чернухін у своєму виступі розповів про роботу над оптимізацією 29 рукописів XV-XX століть, написаних мовами країн західної та центральної Європи. Він акцентував увагу на необхідності створення цифрового порталу для збереження цінних історичних рукописних документів.

В онлайн-форматі виступили та взяли участь у дискусіях професорка кафедри теорії музики Львівської національної академії імені М.В. Лисенка, докторка мистецтвознавства О. Шуміліна з доповіддю та презентацією своєї праці «Оригінальна версія Воскресенського канону Миколи Дилецького» та старша наукова співробітниця відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України, кандидатка філологічних наук  Ю. Петрова з доповіддю «Арабський рукопис «Тайна каяття та сповіді» із зібрання ІР НБУВ».

Наукові співробітники ІР НБУВ у своїх виступах та презентаціях, зокрема, Л. Петрушко, Т.Коваль, Т.Добрянська, Л.Гарбар, С.Сохань, С.Коваленко, А.Сукало, презентували свої праці та розповіли про історію формування рукописного зібрання Ніжинського історико-філологічного інституту князя Безбородька, колекцію Київської казенної палати та першу в українській історіографії монографію з історії емоцій; про архівну спадщину германіста І. Кулинича, мистецтвознавця Л. Крощенка,  письменника І. Микитенка, відому архівістку Л. Проценко тощо.

Традиційно під час роботи секції пройшла презентація факсимільних видань у рамках програми «Повертаємо в Україну культурну спадщину», яка була започаткована зусиллями видавництва «Горобець». Цьогоріч директорка видавництва Г. Горобець та науковці, які безпосередньо брали участь у дослідженні та підготовці видань до друку, зокрема Л. Гнатенко, докторка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу кодикології та кодикографії Інституту рукопису, В. Корнієнко, доктор історичних наук, старший науковий співробітник, заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська», презентували унікальні факсимільні видання: Христинопільський Апостол ХІІ століття та Галицько-Волинське Євангеліє ХІІ століття. Л. Гнатенко представила також видання Die Kiever blätter (sacramentarium glagoliticum sinaiticum) der Vernads’kyj National bibliothek der Ukraine (cod. F. 301, Nr. 328 P). В режимі онлайн Ю. Пшеничний, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник  Державного історико-культурного заповідника міста Дубна розповів про Дубенське Євангеліє XVI століття.

Жвавий інтерес викликала презентація спільного наукового видання Київського національного університету імені Тараса Шевченка та ІР НБУВ, присвяченого Павлу Попову, яке презентував професор кафедри давньої та нової історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка В. Короткий.

Отже, можна констатувати, що засідання секції пройшло в атмосфері жвавої професійної дискусії, а тематика засвідчує відповідність важливим потребам сучасності, зокрема визначає складність і актуальність завдань сьогодення під час російсько-української війни та збереження фондів і ресурсів.

Тези доповідей секції доступні за посиланням:

https://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004933

 

О.П. Степченко,

директорка Інституту рукопису НБУВ,

кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця

 

Т.В. Коваль,

завідувачка відділу джерелознавства

Інституту рукопису НБУВ, кандидатка  історичних наук,

 

А.М. Сукало,

старша наукова співробітниця

відділу фондів рукописної спадщини ІР НБУВ,

 кандидатка історичних наук

Фотоматеріали: