Дари за 2024 рік

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського висловлює щиру подяку всім дарувальникам за внесок у формування її фондів.
Подаровані видання стали цінним поповненням фондів найбільшої книгозбірні України, читальні зали якої щодня відвідує близько тисячі читачів.

Лесюк Микола Петрович

Ддоктора філологічних наук, професор, завідувач кафедри слов’янських мов Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, заслужений працівник освіти України, Микола Петрович Лесюк, подарував НБУВ власне видання «Мовна стихія Ковалівки» (Ч. 1). У цій книжці представлено словникове багатство села Ковалівки Коломийського району Івано-Франківської області, що відбиває у собі риси гуцульського й покутського говорів.

Шпак Тетяна Миколаївна

Тетяна Миколаївна Шпак, дочка відомого українського поети Миколи Шпака, передала в дар до НБУВ книгу спогадів "Ніщо не стерлось, не забулось...". Видання приурочене до 115-річчя українського поета Миколи Шпака (1909-1942). Воно містить вибранні поезії, художню прозу, поеми та казки автора, вірші, спогади та статті діячів культури про літератора.

Годзь Наталія Борисівна

Доктор філософських наук, доцент, професор кафедри філософії НТУ "ХПІ", Наталія Борисівна Годзь, подарувала НБУВ власне видання "Лишень рядки, рядки і лист паперу, а за вікном вже знову день мина, а над країною моєю гримить і грюкає війна..." (2 прим.). Запропонована книга є продовженням попереднії творів щоденних нотаток у воєнному Харкові. Головна мета цієї книги - це діалог, у якому ми разом розбираємося у наслідках, спричинених війною глобально і локально: серед нас як спільноти, так і у кожному з нас як окремому індивиді, особистості.

Лисенко Людмила

До 115 дня народження геніальної художниці Марії Примаченко, мистецтвознавиця та етнологиня, заслужена журналістка України, Людмила Лисенко представила трикнижжя, яке сповнене спогадів, невідомої загалу інформації, адже авторка дружить з родиною мисткині 50 років. Дивовижна доля інваліда з дитинства Марії Приймаченко (в розвитку роману - видатної української народної малярки, відомої у мистецькому світі алегорично-казковими картинами в стилі "наївного" живопису) охоплює весь спектр психологічно-філософського поняття й парадоксальної метафори "перемога слабкого". Сповнена драматизму та творчих злетів історія життя Марії розвивається на широкому історичному тлі, серед десятків яскравих народних типажів і представників мистецької еліти України 30-х і 70-х років минулого століття й має вияв у понад тисячі прекрасних картин у музеях України та світу.

Вознякевич Єжи

Єжи Вознякевич – директор Воєводської (обласної) публічної бібліотеки в Кракові, багаторічний посадовець місцевого самоврядування, радник міста Кракова та голова Комітету верховенства права міської ради Кракова (впродовж 2006–2014 рр.) під час ознайомчої екскурсії в НБУВ (31.05.2024) подарував для бібліотечного фонду 18 примірників видань різноманітної тематики. Література присвячена подіям суспільно-політичного та культурно-освітнього життя Польщі за багатьма аспектами польської історії, культури і мистецтвознавства. Зокрема, книги: Grezela R. „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?”, Seweryn A. „Ja prowadzę”, Bartoszewski W. „Życie trudne, lecz nie nudne”, Wajda A. „Kino i reszta świata” тощо.

Томенчук Богдан

У видавництві «Discursus» вийшла нова поетична збірка прикарпатського поета, математика та освітянина Богдана Томенчука під назвою “Вишийте, мамо, бронежилет”, яку автор передав в дар Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського з особистим автографом. Це 13-та збірка віршів автора. Її назва передає зміст і посил трьохсот творів, «про життя в часи, коли вишивають не сорочки чи весільні рушники, а бронежилети», а однойменний вірш, який дав назву книжці, написаний ще 2014 року. “Вишийте, мамо, бронежилет» практично на 75 відсотків нова книжка. Сюди увійшли вірші, написані після 24 лютого 2022-го, а також поезія, написана раніше, яка передвіщувала війну. Упорядниця книжки, професорка ПНУ ім. В. Стефаника Ольга Деркачова наголосила: «Це важка поезія, у ній велика концентрація болю, але водночас і потужна концентрація українського героїзму, нашої здатності чинити опір і підніматися з колін. Поки ми є і читаємо таку поезію, ми приречені на перемогу”. Кошти від продажу поетичної збірки Богдана Томенчука підуть на потреби ЗСУ.

Чмир Олена Сергіївна

НБУВ отримала від доктора економічних наук Олени Сергіївни Чмир зібрання книг Василя Пили - заслуженого діяча науки і техніки України (84 прим.). Зібрання містить власні твори автора, публікації його учнів, а також монографії, подаровані авторами з різних куточків України на знак поваги до відомого науковця та визнання його авторітету. Книги опрацьовано і передано на зберігання до основних фондів як "Бібліотека Василя Пили". http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ref0011377

Карпенко Олексій

Олексій Карпенко – автор, дослідник, художник-ілюстратор, археолог, мистецтвознавець, фахівець з музейної, видавничої та рекламної справи подарував НБУВ кілька своїх видань. Зокрема, "Словник діалектизмів, запозичень та застарілих слів в українській мові", який містить лексичні одиниці, дібрані переважно на основі друкованих літературних джерел (народні казки карпатського регіону, авторські твори І.Котляревського, І.Франка, Г.Хоткевича, М.Черемшини) Та “Холодна зброя різних часів і народів”, в якій автор намагався по можливості докладніше висвітлити найцікавіші та маловідомі моменти розвитку холодної зброї різних часів та народів. Подається розгалужена класифікація відповідно до конструктивних та цільових особливостей за географічним принципом. Книга насичена цікавими, не затертими, історичними фактами.

Saburo Yashita

Громадянин Японії, пан Yashita Saburo, подарував НБУВ декілька сучасних іноземних видань, які присвячені історії Голодомору в Україні та воєнну агресію Росії проти України. Зокрема, видання "Holodomor : Ukraine 1933", в якому Філіп і Анна-Марі Наумяк, діти жертв Голодомору, які понад півстоліття жили у Франції, вирішують свідчити для історії та розповідають про жах, який вони пережили; "Russes et ukrainiens : les frères inégaux, du moyen age à nos jours" - книга, в якій автор Андреас Каппелле розповідає про війну, яку в Москві виправдовують так званою історичною необхідністю та ґрунтується на імперському баченні, згідно з яким доля Росії полягала б у контролі над територіями, які її оточують; видання "Le régiment Azov - Un nationalisme ukrainien en guerre", в якій автор Адрієн Нонжон досліджує шлях полку від його заснування після революції на Майдані у 2014 році до сьогоднішнього дня; "La guerre russo-ukrainienne : le retour de l'histoire" - видання в якому видатний історик України та холодної війни Сергій Плохій пропонує незрівнянний аналіз російсько-українського конфлікту, його витоків, перебігу та ймовірних і вже очевидних наслідків.

Громадська організація "Асоціація стоматологів України"

Громадська організація "Асоціація стоматологів України" в особі професора Ірини Петрівни Мазур та доцента Ірини Скрипник подарували НБУВ 37 видань присвячених історії розвитку стоматології в Україні. Протягом ста років відбувався процес формування Української наукової стоматологічної школи. З утворення першого стоматологічного інституту в Києві стоматологія стала невід’ємною частиною медицини та було закладено наукове підгрунтя до вивчення захворювань порожнини рота. Висвітлено роль наукових товариств у розвитку стоматології, основні віхи формування наукової школи, створення мережі лікувально-профілактичних закладів в різних регіонах України, що надають стоматологічну допомогу.

Сторінки

Щорічні надходження

 

Контактна інформація

  • Відділ комплексного формування бібліотечних фондів
  • Група дарів та колекцій
  • +38 (044) 524-45-97