Науково-видавничу діяльність НБУВ презентовано на V Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал»

Поділитися: 

24 квітня 2015 року – знаковий в історії НБУВ день. Бібліотека вперше взяла участь у V Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал», який проходить вже п’ятий рік поспіль. Це стало можливим завдяки програмі Української бібліотечної асоціації, за що ми їй дуже вдячні.

Зрозуміло, що на «Книжковому Арсеналі» було представлено безліч цікавих книжок, однак справжнє свято науково-інформаційних видань відбулося в Мистецькій лабораторії Арсеналу Ідей, де НБУВ представляла свою науково-видавничу діяльність.

Презентував цей напрям роботи широкому загалу член-кореспондент НАН України Володимир Попик, генеральний директор НБУВ, доктор історичних наук. Він розповів про пріоритети видавничої роботи та результати наукових студій, що стали основою численних видань, а також детально розглянув значну кількість бібліографічних і біографічних посібників, монографій, інформаційно-аналітичних бюлетенів, друкованих каталогів, збірників наукових статей. Тож усі, хто завітав на презентацію, змогли об’єктивно оцінити, наскільки потужним і актуальним є цей напрям діяльності НБУВ.

Зацікавлення присутніх  викликала презентаційна сесія «Інтерв’ю з автором», яку провела керівник прес-служби НБУВ Лідія Поперечна. Під час цього заходу всі мали можливість поспілкувалися з деякими авторами монографій.

Так, директор Інституту книгознавства НБУВ, доктор історичних наук, професор Галина Ковальчук розповідала про свою монографію «Книжкові пам’ятки (рідкісні та цінні книжки) в бібліотечних фондах», навчальний посібник «Рукописні книги та стародруки» та анонсувала нову монографію про діяльність Українського наукового інституту книгознавства, яка незабаром вийде друком у видавництві Академперіодика.

На запитання про зміст цієї монографії Галина Ковальчук відповіла: «Дуже хотілося розповісти про те, що було зроблено людьми, які працювали в УНІК у 1922–1936 рр., показати, яким би могло бути наше книгознавство і видавнича діяльність, якби не 30-ті роки минулого століття в історії України». А ще присутні поцікавилися, чи не похитнулася впевненість авторитетного книгознавця у життєстійкості книжки, на що Галина Ковальчук зауважила: «Радію, що пророцтва про зникнення галактики Гутенберга не справдилися. І підтвердженням цього є нинішня виставка та кількість видавництв, представлених на ній».

Про перспективи розвиту вітчизняних бібліотек говорили під час інтерв’ю з Оленою Воскобойніковою-Гузєвою, доктором наук із соціальних комунікацій, завідувачем відділу комплексних наукових і науково-інформаційних проектів НБУВ. Саме вона є автором монографії «Стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України: генезис, концепції, модернізація». Відповідаючи на запитання, чи вдалося вивести формулу ідеального розвитку сучасної бібліотеки, Олена Воскобойнікова-Гузєва зазначила: «Чи є ця формула універсальною – покаже час. Однак події, що зараз відбуваються в нашій країни, відкривають перед бібліотеками безліч нових можливостей для розвитку. А знаючи про потенціал наших бібліотек, сподіваюсь, що вони зможуть бути не гіршими, ніж закордонні».

Видання «Тарас Григорович Шевченко: бібліографія видань творів 1840–2014», яке в НБУВ вважають книгою 2014 року, представила науковий співробітник відділу національної бібліографії НБУВ Ірина Войченко. Вона підкреслила, що це наукове видання «… плід копіткої праці колективу науковців НБУВ, які тривалий час опрацьовували величезний обсяг бібліографічної шевченкіани і зібрали найповнішу на сьогодні інформацію про видання творів Тараса Шевченка усіма мовами світу».

Окрім того гості презентації науково-видавничої діяльності НБУВ поцікавилися, чим здивують читачів і дослідників автори ще одного видання – «"Кобзар" у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського». На це Ірина Войченко відповіла: «Це буде унікальне видання, адже, по-перше, кобзаріана НБУВ – одна з найбільших у світі за обсягом. По-друге, в ній представлено всі чотири прижиттєвих "Кобзарі", серед яких найцінніше перше видання 1840 року. Тож, науковці НБУВ провели величезну роботу зі складання бібліографічного опису кожного з досліджених ними 6-ти рукописних "Кобзарів", майже 400 видань мовою оригіналу, а також у перекладах 21-ю мовою».

На «Книжковому Арсеналі» відбулася й незапланована прем’єра. Йдеться про науковий каталог «Мідні гравірувальні дошки українських друкарень XVII–XIX ст. у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського», який вийшов друком у день початку роботи книжкового форуму. Представив видання один з його авторів – Гліб Юхимець, завідувач відділу образотворчих мистецтв НБУВ, кандидат мистецтвознавства. Він висловив сподівання, що каталог буде корисним не лише дослідникам історії української культури, мистецтвознавцям, мистцям, реставраторам, історикам, мовознавцям, літературознавцям, працівникам музеїв, бібліотек, а й широкому колу шанувальників мистецтва. Гліб Юхимець наголосив: «Це книга, в якій вперше опубліковано інформацію про рідкісні та цінні гравірувальні дошки-кліше».

Дякуємо всім, хто завітав на презентацію НБУВ!

Фоторепортаж "НБУВ на V Міжнародному Фестивалі "Книжковий арсенал"" можна переглянути на нашій сторінці у Фейсбук

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: