ХІV Міжнародні книгознавчі читання, присвячені 400-річчю видання першого Букваря, 25-26 квітня 2018 р. в Національній бібліотеці Білорусі в Мінську

Поділитися: 

25-26 квітня 2018 р. в Національній бібліотеці Білорусі в Мінську пройшли ХІV Міжнародні книгознавчі читання, присвячені 400-річчю видання першого Букваря. В традиційній міжнародній конференції, яку щорічно проводить Національна бібліотека Білорусі, зібралася значна кількість учасників як з Білорусі, так і з-зарубіжжя – України, Польщі, Литви та інших країн. Концептуально мінські колеги в межах подібних наукових заходів завжди вдало намагаються об’єднати наукове середовище бібліотек, музеїв, архів, представників вузівської та академічної науки, громадських організацій, бібліофілів.

Книгознавчі читання складалися з пленарного засідання, роботи п’яти окремих секцій та підведення підсумків роботи заходу. Секції були присвячені букварю і освітнім традиціям Білорусі, історичним книгозбірням і розвитку бібліотечної справи, мистецтву оформлення рукописної та друкованої книги, давній книзі у білоруських та закордонних збірках, навчальним програмам і розвитку білоруської букваристики. В багатьох доповідях та повідомленнях прозвучали нові факти з історії білоруської книги, друку підручників та навчальних посібників, було введено в обіг інформацію про окремі рідкісні видання та примірники, книжкові колекції, звучали контексти залученості давньої білоруської книги та культури до європейських гуманітарних процесів. Загалом в програмці книгознавчих читань було заявлено більше 100 учасників, переважаюча більшість прийняли участь у заході особисто.

 На книгознавчих читаннях Національну бібліотеку України ім. В.І.Вернаського БУВ представляла завідувач відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства, кандидат історичних наук Н.П.Бондар, що була одним із модераторів секції 1 «Буквар і асветніцкія традыцыі Беларусі» та виступила з доповіддю «Київські та кутеїнські видання Спиридона Соболя: порівняльний аналіз». Українську дослідницьку спільноту представляли директор Музею книги і друкарства України В.Г. Бочковська, провідний бібліотекар Наукової бібліотеки ім. М.Максимовича Київського національного університету ім. Т.Шевченка Д.В.Лукін, професор Ніжинського державного університету ім. М.Гоголя Т.А. Дзюба.

 У рамках заходів ХІV Міжнародних книгознавчих читань, була відкрита виставка «Буквары народаў свету» з приватної колекції відомого буквариста, педагога, бібліофіла та колекціонера з Латвії Юріса Цибульса. Колекціонер особисто провів екскурсію виставкою, на якій було представлено 1400 букварів з його приватної колекції, виданих 587 мовами світу.

Значну частину підготовлених доповідей було опубліковано в збірнику «Матэрыялы ХІV Міжнародных кнігазнаўчых чытанняў, прымеркаваных до 400-годдзя першага Буквара» (Мінськ, 2018).

Участь у Міжнародних книгознавчих читаннях дає можливість налагодити нові та підтримувати давні наукові контакти, обмінятися досвідом з провідними книгознавцями з Білорусі, Литви, Польщі та інших країн, популяризувати дослідження українських фахівців в галузі давніх книжкових пам’яток серед учасників заходу.

Висловлюємо білоруським колегам вдячність за запрошення до участі у книгознавчих читаннях, бажаємо Національній бібліотеці Білорусі подальших вдалих представницьких заходів, активно продовжуватимемо плідну білорусько-українську співпрацю, що має багаторічні традиції та закріплена угодами між бібліотеками, і запрошуємо білоруських фахівців до участі в наукових конференціях, що проводяться Національною бібліотекою України ім. В.І. Вернадського.

Матеріал підготовлено Н.П.Бондар

 

Фотоматеріали: