Академічна юдаїка в незалежній Україні: здобутки і перспективи

Поділитися: 
Дата події: 
5-10-2021

5 жовтня 2021 року відділ фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ за підтримки Української асоціації юдаїки провів семінар «Академічна юдаїка в незалежній Україні (1991–2021): досвід наукових бібліотек». Захід відбувся в дистанційному онлайн-форматі на платформі Zoom у межах міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Від управління ресурсами – до управління знаннями», яка 5–7 жовтня проходить в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського.

Семінар було присвячено пам’яті знаної історикині, дослідниці матеріальної спадщини українського і східноєвропейського єврейства, багаторічної завідувачки відділу фонду юдаїки НБУВ Ірини Анатоліївни Сергєєвої (1958–2019). На ньому виступили 14 доповідачів за участі 15 слухачів. Модерували захід наукові співробітники відділу фонду юдаїки НБУВ Віталій Черноіваненко і Тетяна Батанова.

Серед доповідачів — закордонні й українські науковці Шауль Штампфер (Єврейський університет у Єрусалимі, Ізраїль), Людмила Шолохова (Публічна бібліотека Нью-Йорка, США), Юрій Радченко (Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи, Харків), Артем Харченко (Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»), Таїсія Сидорчук (Національний університет «Києво-Могилянська академія»), Олена Петриківська (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова), а також співробітники відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ Тетяна Батанова, Віталій Черноіваненко, Ольга Горшихіна, Ганна Ривкіна, Наталія Щеколдіна, Олексій Хамрай та співробітники відділу пресознавства НБУВ  Олена Залізнюк і Ірина Швець.

Під час семінару було виголошено доповіді, присвячені постаті Ірини Сергєєвої та її внеску до української юдаїки; ролі відділу фонду юдаїки НБУВ у становленні вивчення єврейської спадщини України у період незалежності; приділили увагу таким особистостям, як, скажімо, Юхим Меламед, що впродовж багатьох років невпинно й завзято досліджували єврейські книги і документи; колекціям єврейських книг у наукових бібліотеках України (Київ, Харків, Одеса), зокрема університетських; а також іншим важливим темам.

Наприкінці семінару, під час обговорення доповідей, було висловлено не тільки подяку НБУВ і УАЮ за організацію та проведення цього семінару, а й побажання, щоб подібні заходи стали доброю традицію і відбувались періодично, аби дослідники єврейської спадщини не тільки у бібліотеках, а й в архівах та музеях могли частіше збиратись і обговорювати як здобутки, так і виклики, що постають перед академічною юдаїкою в Україні.

 

З тезами всіх доповідей семінару можна детальніше ознайомитися на порталі НБУВ за посиланням:  

http://conference.nbuv.gov.ua/site/reports/id/27/section/89.