Зі скарбами наших фондів ознайомився колега з Кракова

Поділитися: 
Дата події: 
5-06-2024

Цими днями  гостем Національної  бібліотека України імені В.І. Вернадського був  директор  Воєводської (обласної) публічної бібліотеки в Кракові Єжи Вознякевич, який перебуває в Україні з діловим візитом.

Єжи Вознякевич  – колишній  посадовець місцевого самоврядування з багаторічним стажем. Свого часу він був радником голови міста Кракова та головою Комітету верховенства права міської ради Кракова. У місцевому самоврядуванні  займався, серед іншого, питаннями громадської безпеки, охорони здоров'я, культури та транспорту.

З 2011 року він очолює Воєводську публічну бібліотеку в Кракові. І серед напрямів діяльності установи – активні зв’язки з Україною, як професійні, так і освітні, культурні тощо. 

Від початку повномасштабного вторгнення російського ворога в Україну  бібліотека стала пунктом збору та надання допомоги українцям – як безпосередньо гуманітарної допомоги, так і організації мовних курсів, різноманітних заходів, екскурсій, виставок українських митців. Нині послугами бібліотеки користується понад 2200 наших земляків, які перебувають у воєводстві. У 2023 році бібліотека долучилася до ініціативи “Книги для України”, передавши близько 1000 книжок польською мовою для українських бібліотек. Є й інші спільні проєкти з українцями, особливо активно співпрацює установа з фондом «Зустріч», має зв’язки з окремими бібліотеками у Львові та Києві.

Тож цілком зрозумілим є інтерес Єжи Вознякевича до Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

Гостинно зустріли колегу в стінах головного корпусу НБУВ на Голосіївському проспекті заступник генерального директора НБУВ Тетяна Миколаївна Коваль, завідувачка відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків Людмила Миколаївна Дем’янюк, завідувачка відділу соціокультурної діяльності Антоніна Петрівна Шеремет. Вони ознайомили пана Вознякевича з історією й сьогоденням головної книжкової скарбниці України, її інформаційною й науковою діяльністю. Професійний інтерес викликали у гостя спеціалізовані кабінети іноземної літератури  та зала публікацій ООН, а також нещодавно відкрита в НБУВ Польська полиця, де представлені твори польських письменників, надані нашій бібліотеці партнерами з Польщі.

Антоніна Петрівна Шеремет цікаво й захоплююче провела оглядову екскурсію, розповівши про особливості й унікальні архітектурні знахідки цього корпусу, зону пандуса, спеціально виготовлений для НБУВ тематичний гобелен з історії писемності й книги, читальні зали, інші  підрозділи Бібліотеки. А молодший науковий співробітник відділу картографії Наталія Віталіївна Сагетдінова підготувала для гостя спеціальну добірку стародавніх мап з представленням Речі Посполитої в різні історичні періоди, а також Варшави та Краківського воєводства.

У корпусі Бібліотеки на вулиці Володимирській короткий історичний і тематичний екскурс зробив для очільника Воєводської публічної бібліотеки в Кракові заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Юрій Славович Ковтанюк.  Єжи Вознякевич з великим інтересом знайомився з унікальними експонатами Інституту рукопису, особливу увагу зосередивши, звичайно ж, на старовинному Пересопницькому Євангелії, на якому складають присягу президенти країни під час інавгурації. Велику добірку полоніки – літератури як про Польщу, так і польською мовою – представила гостю завідувачка відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ Олеся Іванівна Дзира.

Втім, скарбів наших фондів, які можуть вразити навіть досвідченого професійного бібліотекаря, продемонстрували того дня підрозділи Інституту книгознавства пану Вознякевичу ще немало: і завідувачка відділу образотворчих мистецтв Людмила Миколаївна Гутник, і завідувачка відділу музичних фондів Лариса Василівна Івченко. А старша наукова співробітниця відділу стародруків та рідкісних видань Ірина Олегівна Ціборовська провела екскурсію польською мовою, представивши низку раритетів та бібліотеку  останнього польського короля Сигізмунда Августа Понятовського.

У підсумковій розмові учасники обговорили перспективи наступного співробітництва,  зокрема можливості професійних та культурних обмінів, реалізації спільних соціокультурних проєктів тощо.

Співробітники НБУВ директор Інституту бібліотекознавства Ольга Миколаївна Василенко, завідувачка відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків Людмила Миколаївна Дем’янюк та науковий співробітник відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків Галина Іванівна Безпала також взяли участь ще в одному наступному заході, на якому виступав наш польський гість – у міжнародному засіданні за круглим столом «Україна-Польща: нові можливості співпраці». Пан Вознякевич розповів про діяльність бібліотеки, яку він очолює, окремо зупинившись на підтримці України в час воєнних випробувань, позитивно оцінив  наявні та потенційні напрями гуманітарного й культурного співробітництва з українськими інституціями.

Фотоматеріали: