Спеціалізований фонд документів Відділу зарубіжної україніки Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського є одним з найбільших в Україні зібрань творів друку, виданих поза її межами різними мовами світу. Це твори українською мовою, праці авторів-українців, українських установ, організацій та об'єднань в оригіналі й перекладах, видання про Україну та українців усіма мовами.
Основне призначення фонду - дати користувачам якомога повнішу інформацію про суспільно-політичне, культурне, духовне, релігійне, мистецьке життя і творчість наших співвітчизників за кордоном, розкрити роль українства в світовій культурі, життя українського слова, української думки в світовому співтоваристві.
Формування фонду зарубіжної україніки відбувалося у відділі спеціального збереження (спецфонді). Усі надходження з-за кордону в ті часи контролював Головліт (Головне управління з охорони державних таємниць у пресі). Майже на всіх зарубіжних виданнях, що так чи інакше стосувалися України, були проставлені шестигранники - ознака того, що вони призначені для обмеженого користування.
З 1987 р. бібліотеки систематично - одержують накази Головліту УРСР і СРСР у вигляді списків про повернення книг до загальних фондів. У січні 1990 р. останнім наказом Головліту "Про повернення книг до загальних фондів бібліотек" спецфонди фактично скасувалися. Рішенням дирекції бібліотеки від 16 вересня 1991 р. усі видання, що знаходилися у спецфонді у вигляді єдиної колекції, були передані до новоутвореного залу зарубіжної україніки. З його відкриттям до Бібліотеки почали надходити дари з книгозбірень Торонтського, Оттавського, Гарвардського, Ратгерського Делаварського університетів, від Товариства українських бібліотекарів Канади, Слов'янської бібліотеки у Празі, інших установ та від приватних осіб.
Фонд відділу налічує понад 30 тис. документів. Тут представлена література з різних галузей знань, переважно гуманітарного профілю. Репрезентовано праці ідеологів і провідників українського визвольного руху: Є.Коновальця, С.Бандери, Я.Стецьківа, П.Мірчука, Д.Дорошенка та ін. Представлені видання таких відомих українських інституцій, як Українська Вільна Академія наук у США, Канадський інститут українських студій Альбертського університету, Українські наукові інститути Гарвардського та Торонтського університетів, Наукове товариство ім.Шевченка, Український Вільний Університет у Празі та Мюнхені. Провідне місце в фонді відділу займають твори класиків української літератури та письменників української діаспори: В.Вовк, Ю.Клена, У.Самчука, В.Чапленка та ін. Частину фонду складають переклади українською мовою творів класиків світової літератури Р.Роллана, Г.Сенкевича. М.Твена, А.Франса, У.Шекспіра, Л.Толстого та ін. Чільне місце посідають дослідження з історії України, а саме "Історія України-Руси" М.Аркаса (Краків,1912), "Велика історія України" (Вінніпег,б.р.), "Ілюстрована історія України" М,Грушевського (Вінніпег, 1919), "Історія України 1917-1923 рр." Д.Дорошенка (Н.Й.,1954) та ін. Література з питань філософії представлена такими іменами, як Г.Сковорода, Д.Донцов, В.Олексюк, Д.Чижевський, П.Юркевич, С.Ярмусь. Особливе місце у фонді займає довідково-бібліографічна та енциклопедична література. Є велика добірка матеріалів про Голодомор в Україні (1932-1933 рр.), Українську Повстанську Армію, українські поселення в світі. Окремо слід відзначити видання з питань освіти й виховання, представлені такими іменами: І.Боднарчук, Г.Ващенко, І.Коляска, С.Русова, С.Сірополко.
Деякі надходження, що мають особливу історико-культурну вагу, виділені у фонді як окремі колекції та зібрання. Періодичні видання налічують понад 12 тис. одиниць зберігання (280 назв), надрукованих в різних куточках світу.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах